INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Dobiesław Ciekliński h. Abdank      Siemek, Marcin - Bona avspicia serenissimi Wladislai IIII (...) - Kraków 1633 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn. SD XVII.3.16234 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Dobiesław Ciekliński h. Abdank  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciekliński Dobiesław, h. Abdank († 1653), syn Mikołaja, był wychowany w religii kalwińskiej; pięć lat spędził w szkole w Rakowie, mimo to, jeszcze w młodych latach przekonawszy się, jak sam twierdzi, o tym, że religia jego nie jest prawdziwa, przeszedł na katolicyzm. Powody przejścia na katolicyzm wyłożył w piśmie: Ratio et causa mutatae religionis reddita wydanym jeszcze w czasie jego studiów na uniwersytecie krakowskim w r. 1627. W piśmie tym usiłował przekonać ojca swego o prawdziwości religii katolickiej. W r. 1632 był już sekretarzem królewskim. W czasie bezkrólewia napisał rozprawę: Devinatio pro interregno, którą potem wydał drukiem w Rzymie w r. 1633. W piśmie tym omawiał kandydaturę Władysława IV i Gustawa Adolfa, oświadczając się za pierwszym. W r. 1633 wziął udział w poselstwie Ossolińskiego do Rzymu. Za panowania Władysława, mimo dobrych stosunków, łączących go z J. Ossolińskim, roli politycznej nie odgrywał. W r. 1648 był niemniej już kasztelanem czchowskim. Brał udział w wyprawie pilawieckiej, po czym na sejmie bronił ks. Ostrogskiego, z którym pozostawał w bliskich stosunkach. We wrześniu r. 1649 posłował z małym rezultatem do Moskwy. Sejm w r. 1650 i 1652 naznaczył go deputatem do trybunału skarbowego. Umarł w r. 1653.

 

Boniecki; Estr.; Vol. leg. IV 101, 119, 153, 167, 183; Kubala, Ossoliński; Tomkiewicz, Jeremi Wiśniowiecki, W. 1933.

Władysław Czapliński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Krzysztof Skarbek h. Abdank

ok. 1630 - 1706, przed 27 III
kasztelan halicki
 

Jan Jozafat Kuncewicz (Kunczyc)

około 1580 - 1623-11-12
święty
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.