INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Dobiesław Ciekliński h. Abdank      Siemek, Marcin - Bona avspicia serenissimi Wladislai IIII (...) - Kraków 1633 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn. SD XVII.3.16234 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Dobiesław Ciekliński h. Abdank  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciekliński Dobiesław, h. Abdank († 1653), syn Mikołaja, był wychowany w religii kalwińskiej; pięć lat spędził w szkole w Rakowie, mimo to, jeszcze w młodych latach przekonawszy się, jak sam twierdzi, o tym, że religia jego nie jest prawdziwa, przeszedł na katolicyzm. Powody przejścia na katolicyzm wyłożył w piśmie: Ratio et causa mutatae religionis reddita wydanym jeszcze w czasie jego studiów na uniwersytecie krakowskim w r. 1627. W piśmie tym usiłował przekonać ojca swego o prawdziwości religii katolickiej. W r. 1632 był już sekretarzem królewskim. W czasie bezkrólewia napisał rozprawę: Devinatio pro interregno, którą potem wydał drukiem w Rzymie w r. 1633. W piśmie tym omawiał kandydaturę Władysława IV i Gustawa Adolfa, oświadczając się za pierwszym. W r. 1633 wziął udział w poselstwie Ossolińskiego do Rzymu. Za panowania Władysława, mimo dobrych stosunków, łączących go z J. Ossolińskim, roli politycznej nie odgrywał. W r. 1648 był niemniej już kasztelanem czchowskim. Brał udział w wyprawie pilawieckiej, po czym na sejmie bronił ks. Ostrogskiego, z którym pozostawał w bliskich stosunkach. We wrześniu r. 1649 posłował z małym rezultatem do Moskwy. Sejm w r. 1650 i 1652 naznaczył go deputatem do trybunału skarbowego. Umarł w r. 1653.

 

Boniecki; Estr.; Vol. leg. IV 101, 119, 153, 167, 183; Kubala, Ossoliński; Tomkiewicz, Jeremi Wiśniowiecki, W. 1933.

Władysław Czapliński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.