INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik Ignacy Bekierski h. Jastrzębiec, przyd. Kosiorek  

 
 
brak danych - 1750
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bekierski Dominik Ignacy, h. Jastrzębiec z przydomkiem Kosiorek († 1750), żołnierz i działacz polityczny, pochodził z niezbyt dawnej rodziny szlacheckiej, osiadłej niegdyś w Lubelskiem, potem w Bracławszczyźnie. Syn Jana, łowczego żydaczowskiego, i Katarzyny z Bojemskich, służył od żołnierza w garnizonie kamienieckim, aż osiągnął (najpóźniej w r. 1715) rangę gen. majora. Podczas konfederacji tarnogrodzkiej jeździł (23 XII 1715) »od Rzplitej« skonfederowanej do prymasa Szembeka do Skierniewic z przełożeniem krzywd od wojsk saskich (odprawiony 11 I 1716). 6 II na zjeździe w Winnicy wybrany jednym z 8 konsyljarzy konf. bracławskiej z prawem do kolejnego zasiadania w Generalności. Kiedy konfederatom nie udało się pozyskać (przez poselstwo Morstina) interwencji austrjackiej, wysłano B-go (w maju) do Turcji, będącej wówczas w wojnie z Karolem VI. Generał, mijając obsadzony przez regalistów Kamieniec, ze świtą 16 osób przemknął przez Fokszany do Bukaresztu, stamtąd do kwatery wezyrowskiej w Niszu. Mówiono w kołach dworskich, że go Porta przyjęła z honorami, że na audjeneji u Ahmeda III w Adrjanopolu prosił o pomoc 20.000 Tatarów i 50.000 Turków, za co rzekomo miał ofiarowywać Porcie Kamieniec. Porta, jakby zgadując życzenia posła, wysłała była do Tarnogrodzian i do Augusta II delegatów, którzy spróbowali odegrać w Polsce rolę rozjemców, podobną do tej, jaką sprawował poseł rosyjski; spotkali się jednak u króla z odprawą. B. posłował na Sejm Niemy 1717 r., był deputatem bracł. na trybunał 1718 r., 22 VIII 1720 sam sobie ułożył jako posłowi na sejm warszawski instrukcję w duchu opozycyjnym, przeciwną antyrosyjskiej wówczas, wojowniczej polityce króla. Po sejmie był komisarzem do odbioru jeńców i armat, wywiezionych przez Rosjan; w r. 1722 (według Niesieckiego, który mógł czerpać odeń informacje) wybrany posłem inflanckim, 1724 i 1726 bracławskim, 1728 (na niedoszły sejm) kijowskim i napewno jeszcze raz u schyłku życia w r. 1740 bracławskim. Jako stronnik hetmanów i »republikant«, wielkiej karjery nie zrobił: dawniej posiadał starostwo dołheckie, w r. 1723 korytnickie i chorągiew pancerną, w r. 1736 chorąstwo winnickie.

W bezkrólewiu 1733 r. stanął przy Stanisławie. Towarzyszył Janowi Tarle w jego wyprawie na Pomorze pod oblężony Gdańsk; musiał więc bić się pod Wysoczynem 18 IV 1734. Już wówczas uchodził generał porucznik B., za stronnika hetmana Potockiego, z którym razem zapewne opuścił sprawę Stanisławową w pocz. r. 1735, dzięki czemu w r. 1739 z dowództwa twierdzy białocerkiewskiej przeniósł się na stanowisko komendanta Kamieńca po Wacławie Rzewuskim. Chwila była trudna, bo za ścianą Turcja prowadziła wojnę z dwoma cesarstwami, a przez Polskę chodzili Rosjanie za Dniestr. B. popierał wtedy hetmański plan konfederacji przeciwko Rosji, porozumiewał się z Turkami i pewno straciłby pod presją Rosjan komendanturę Kamieńca, do którego długo nie chciał wpuścić ich generała Löwendahla, gdyby nie to, że wojna wygasła jesienią t. r. Popularny wśród szlachty i żydów, mniej lubiany przez mieszczan, którzy skarżyli się nań biskupowi Fr. Kobielskiemu, żył wesoło i wystawnie w Kamieńcu z żoną Konstancją z Kaszewskich, podkoniuszanką litewską. Przedostatni raz figuruje w r. 1747 jako chorąży winnicki i komisarz do podniesienia miast; ostatni raz na sejmie 1748 r. jako poseł wojskowy. Synów miał czterech, ale trwalszą od nich pamięć zostawił dopuszczony przez B-go do herbu, nobilitowany na sejmie 1726 Antoni B., oboźny polny kor., zasłużony żołnierz ze szkoły Sobieskiego, »który ex gente Otthomanica wzięty infans, w Państwach naszych assumpto orthodoxae fidei catholicae baptismo, przeciwko nieprzyjacielowi wiary św. heroicznie stając, Rzplitej wiernie służył«.

 

Niesiecki; dr Antoni J. (Rolle) Zameczki podolskie, W. 1880, II 63; Schmitt H., Dzieje Polski XVIII i XIX w., Kr. 1866, I 135–6; Konopczyński W., Polska a Turcja 1683–1792 (w druku); tenże, Stan. Konarski, W. 1926; Teka Podoskiego IV; Akta Grodz. Ziem. XXII i XXIV; Archiw J. Zap. Rossii cz. II, t. III.; Vol. Leg. VI 452–3. – Rkp. Bibl. Czart. 2563–4, 2624, 2636, 2653–2656; Bibl. Jag. 3605.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.