INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik Marceli Borakowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borakowski Dominik Marceli († 1831), sędzia, syn Kazimierza, rajcy miasta starej Warszawy, i Elżbiety z Baxterów. W r. 1774 rozpoczął zawód publiczny od stanowiska asesora i plenipotenta Urzędu Ekonomicznego m. Warszawy. W r. 1786 został syndykiem, a w 1793 pisarzem radzieckim. Po zdobyciu Pragi przez Suworowa był delegatem z ramienia miasta do pertraktacyj o poddanie stolicy, a następnie z ramienia władz rosyjskich administrował publicznemi dochodami. W czasie rządów pruskich sprawował urząd radcy prawnego władz miejskich. W tym czasie (1798) uzyskał potwierdzenie przez króla pruskiego szlachectwa (herb Pękosław), nadanego jego ojcu przez Stanisława Augusta (23 X 1791). Bezpośrednio po wkroczeniu wojsk francuskich został mianowany przez Wybickiego prezesem Sądu Głównego m. Warszawy, na którem to stanowisku zajmował się przedewszystkiem przejęciem od b. władz pruskich aktów cywilnych, hipotecznych i depozytowych wraz z samemi depozytami. W r. 1808 został mianowany sędzią apelacyjnym, w 1818 zastępcą sędziego najwyższej instancji. Szanowany przez obywateli, był niejednokrotnie delegowany do występowania w ich imieniu. W r. 1807 kierował zbieraniem składek na nieszczęśliwych obywateli Pragi, w 1809 witał wkraczającego do Warszawy na czele wojsk austrjackich arcyks. Ferdynanda. W 1810 został wybrany prezesem i organizatorem Trybunału Handlowego Warszawskiego. Także władze przełożone używały B-go do różnych komisyj i delegacyj, m. in. w r. 1816 wezwała go Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Policji do narady nad projektem organizacji władz m. st. Warszawy. Niezależnie od zajęć publicznych B. był wezwany na egzekutora testamentu Marcelego Bacciarellego. Z prac drukowanych pozostawił tylko Uwagi nad tytułem trzecim księgi IV projektu prawa cywilnego (W. 1825). W r. 1825 został zwolniony na własne żądanie ze stanowiska zastępcy sędziego najwyższej instancji. Ożeniony z Anną z Baczankiewiczów, miał syna Franciszka Kajetana, pułkownika w pułku grenadjerów gwardji, i córkę Marję, żonę Hiacynta Magnuszewskiego a matkę poety Dominika. Spośród czterech braci B-go Wincenty był ławnikiem miasta starej Warszawy (1781–9), Ignacy, kanonik katedralny kijowski, był regensem konsystorza warszawskiego, Tomasz, kasjer prymasa Poniatowskiego, był asesorem administracji pożyczki publicznej 1794 a później w czasach Księstwa Warszawskiego ławnikiem i radnym Magistratu m. st. Warszawy, i wreszcie Jan Feliks, kapitan w wojsku koronnem, był deputowany do Deputacji Indagacyjnej w r. 1794. B. umarł w Warszawie 4 VIII 1831. Tomasz i Feliks uzyskali nobilitację 7 III 1789.

 

Uruski; Wójcicki, Cmentarz; Suligowski, Blbljografja prawnicza polska, W. 1911; Smoleński, Mieszczaństwo, W. 1917; Rostworowski, Materjały do dziejów Kom. Rządz., Kr. 1918; Askenazy, Akty powstania Kościuszki, Kr. 1918, I 447, II 451; Bieliński, Uniw. Warsz.; Arch. Główn. w W.: akta urzędników wymiaru spraw, nr 1235; akta m. Warszawy – organizacji Magistratu m. W-y nr 64/1; Arch. Akt. Dawn. w W.: akta Heroldji nr 458 i 459, akta K. R. S. W. i P. nr 14.274; Arch. Skarb. w W.: akta Komisji Emer. nr XII/III, B. 50 i II/3.

Adam Moraczewski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.