INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Edward Lisikiewicz  

 
 
1. poł. XIX w. - 2. poł XIX w.
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lisikiewicz Edward (w. XIX), członek organizacji «czerwonej» 1863 r. Był, jak się zdaje, synem dzierżawcy, miał braci: Adama i Władysława, oraz siostrę za J. Matlińskim. W r. 1857 wstąpił do warszawskiej Akademii Medycznej, gdzie należał do przyjaciół J. Kurzyny; był współzałożycielem Tow. Bratniej Pomocy, dysponującego m. in. rewolucyjną literaturą, obracał się także w kręgu E. Kaplińskiego. W czerwcu 1859 organizował wraz z Kurzyną protest akademików przeciwko zmianie regulaminu studiów. Relegowany z Akademii, przeniósł się na uniwersytet do Kijowa, skąd jednak w końcu 1860 r. powrócił do Warszawy, ażeby włączyć się w nurt agitacji rewolucyjnej. Należał wówczas do zwolenników I. Chmieleńskiego. W jesieni 1862 został naczelnikiem pow. siedleckiego z ramienia Komitetu Centralnego: mieszkał wówczas w Zbuczynie, gdzie matka jego «trzymała pocztę». Wziął udział w zjeździe księży w Kłoczewie, na którym kler diecezji podlaskiej podporządkował się Komitetowi Centralnemu. Pomiędzy 18 a 23 XI bawił L. w Warszawie; zdał tutaj raport Z. Padlewskiemu i został powołany na referenta wojskowego przy naczelniku wojewódzkim. Widząc, że w organizacji «czerwonej» zaczyna brać górę prawe skrzydło, usiłował wraz z S. Brzóską zmontować protest przeciw mianowaniu T. Jasieńskiego wojewódzkim podlaskim. Doprowadził w istocie do mianowania na to stanowisko B. Deskura, sam jednak został wykluczony z organizacji.

Wybuch powstania zastał L-a w Warszawie; wkrótce potem L. objął ponownie stanowisko naczelnika pow. siedleckiego. Na nowo też, w porozumieniu z I. Chmieleńskim, podjął knowania przeciw władzy naczelnej powstania, przejętej na wiosnę 1863 przez «białych», a J. K. Janowski wymienia go jako członka grupy dążącej do przywrócenia dyktatury L. Mierosławskiemu. Współpracownik L-a W. Rawicz oskarżył go wówczas w Warszawie o zaniedbywanie obowiązków, inni zaś o «niewyrachowanie się z funduszów pod jego zarządem stojących», po czym L. został ostatecznie usunięty ze stanowiska naczelnika, które przejął W. Rawicz. W końcu maja należał L. do uczestników zamachu przeciw Rządowi Narodowemu, następnie zaś do skrajnie opozycyjnego «koła», które usiłowało narzucić swą wolę rządowi «czerwonych prawników». Za następnego rządu K. Majewskiego L. znajdował się nadal w szeregach ukrytej opozycji. Z tego powodu w sierpniu został aresztowany z 2 kolegami przez żandarmerię narodową, ale puszczony wolno po krótkim przesłuchaniu. Za rządu wrześniowego został, jak się wydaje, zatrudniony w organizacji miasta Warszawy. W listopadzie, ścigany przez policję carską, musiał zbiec za granicę. Czas jakiś przebywał we Francji. W r. 1875 widzimy go osiadłego w Krakowie i żonatego z Ludwiką Witanowską. Dalszy bieg życia nieznany.

 

Bartkiewicz B., Szkoła Główna, W. 1900; Giller A., Władysław Rawicz, w: Polska w walce, Kr. 1875 s. 46, 47, 58; Maliszewski J., Władysław Rawicz, W. 1935; Przyborowski, Dzieje 1863 r., V 134–52; Tomczyk J., Organizacja cywilno-wojskowa powstania styczniowego w Lubelskiem i na Podlasiu, „Roczn. Lub.” 1966 s. 25–7; – Avejde, Pokazanija; Cederbaum, Powstanie styczniowe; Janowski J. K., Pamiętniki o powstaniu styczniowym, W. 1925 II; Jarzębowski J., Mówią ludzie 1863 r., Londyn 1963; Powstanie styczniowe na Lubelszczyźnie, L. 1966; Wilska S., Pamiętnik o Ignacym Chmieleńskim, Wr. 1952; Zbiór zeznań śledczych o przebiegu powstania styczniowego, Wr. 1965; Zeznania śledcze o powstaniu styczniowym, Wr. 1956; – Zeznania R. Rogińskiego, Fawley Court.

Stefan Kieniewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Piotr Wawrzyniak

1849-01-30 - 1910-11-09
ksiądz
 

Jan Styka

1858-04-08 - 1925-04-28
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Bernard Goldman

1841-02-20 - 1901
polityk
 

Romuald Pląskowski

1821-02-07 - 1896-06-24
lekarz
 

Roman Damian Sanguszko

1832-10-17 - 1917-11-01
kolekcjoner
 

Kazimierz Sterling

1875 - 1933-04-26
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.