INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Elżbieta Bośniacka (z domu Rulikowska, 1.v. Tuszowska)      Elżbiety Bośniackiej - fotografia portretowa z atelier Antoniego Polkowskiego (Lwów) - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons / allegro.pl - fragment - upscaled with AI (iloveimg.com) - koloryzacja: AI (palette.fm, filtr: Human Hue).

Elżbieta Bośniacka (z domu Rulikowska, 1.v. Tuszowska)  

 
 
1837 - 1904-06-22
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bośniacka Elżbieta z Rulikowskich, z 1. małż. Tuszowska (pseud. literacki: Juljan Moers z Poradowa), (1837–1904), autorka dramatyczna. Ur. się w Rebedajłówce, w gub. kijowskiej, jako córka Edmunda Rulikowskiego, marszałka szlachty pow. wasylkowskiego, kuratora gimnazjum białocerkiewskiego, i Zofji Dedowicz Trypolskiej. Dzieciństwo i młodość spędziła w domu rodziców w Helenówce na Ukrainie. Przebywali tam w tych latach przez czas dłuższy: stryj jej, historyk, Edward R., wuj Eustachy Iwanowski (Helenjusz) i Konstanty Świdziński. Towarzystwo tych ludzi nie pozostało bez wpływu na wychowanie i kierunek zainteresowań literackich przyszłej poetki. Pierwszym oddzielnie drukowanym jej utworem był poemat Zaporożec (Paryż 1862), wydany pod pseud. »Juljan z Poradowa«, którego odtąd – w formie uzupełnionej – stale używała. Nie zaniedbując liryki, poświęciła się głównie dramatopisarstwu. Do najwcześniejszych w tym zakresie i zarazem najsłabszych jej utworów należą: Spytek z Melsztyna, Rodzina Kraka, Bolesław Szczodry. Poślubiwszy w Królestwie Romana Tuszowskiego, rozeszła się z nim i zamieszkała od r. 1871 we Włoszech, zrazu w Viareggio, następnie w swej willi Belvedere w San Giuliano pod Pizą, gdzie często przebywał i tworzył Lenartowicz. Późniejsze dramaty, »wiązane mocno, obmyślane głęboko, opracowane starannie«: Savonarola, Daniel, Halszka z Ostroga, Faworyt Carowej, Odsiecz Wiednia, Michał Waleczny (z dziejów Wołoszczyzny) i szczytowa pono w poetyckim dorobku Miłość królewska (Zygmunt August) spoczywały za życia autorki w tece. Znane ze sceny i z wydań książkowych były: najpopularniejszy ze wszystkich, wyróżniony na konkursie dramatycznym w Krakowie 1872 Przeor Paulinów (Kr. 1874, Lw. 1906); Księżna Gorysława (Rogneda), odzn. drugą nagrodą w Krakowie 1873 (Piza 1880), »pod względem warunków scenicznych najzupełniejsze zero« (Estreicher, Teatra w P., III 654); Lilja Wawelu, grana w Krakowie 1874, nigdy nie drukowana; Wesele Zdobywcy (Atylla), odzn. trzecią nagrodą w Krakowie 1875; Kleopatra (Piza 1879). Trzy dramaty B-ej ukazały się w przekładzie włoskim: Cleopatra, Michele il Valoroso (oba tłumaczył Giuseppe Lesca, Florencja 1903), l’Amore del Re (tłumaczył Gino Chelazzi, Piza 1903). Wyd. zbiorowe, pod red. i z wstępem Bogusława Adamowicza (Pisma J. M. z P., Lw. 1907 I–VIII), wyszło po śmierci B-ej, zmarłej 22 VI 1904 w San Giuliano.

 

Portret w t. I »Pism«.

Adamowicz B., Juljan Moers z Poradowa, Piza 1904; Chmielowski P., Nasza lit. dr., II 527–9; »Sprawozdanie Komisji konkursowej«, r. V (1875) 20–21, 32.

Mieczysław Rulikowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca publikowane w kolejnych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.