INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Emil Byk      Emil Byk,. wizerunek na podstawie ilustracji prasowej z 1905 r.

Emil Byk  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Byk Emil (1845–1906), adwokat, poseł do wiedeńskiej Rady Państwa, rzecznik asymilacji politycznej żydów w Polsce. Ur. 16 I w Janowie pod Trembowlą, pochodził z postępowej rodziny żydowskiej. Szkoły ludowe i gimnazjum ukończył w Tarnopolu, studia uniwersyteckie na Uniw. Jana Kazimierza. Podczas studiów uniw. zajmował się B. organizacją samopomocy wśród żydowskiej młodzieży akademickiej, założył obecnie jeszcze istniejące »Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Rygorozantów« i był jego pierwszym prezesem. Pracę polityczną rozpoczął B. w kręgu swoich współwyznawców jako czynny członek a potem prezes związku politycznego »Stróż Izraela« we Lwowie i redaktor pisma tegoż związku »Izraelita«. Następnie jako członek zarządu a od 1898 prezydent gminy izraelickiej (kahału) we Lwowie założył cały szereg urządzeń charytatywno-społecznych (szpital, sierociniec, kasy samopomocy dla żydowskiego przemysłu, handlu i rękodzieła, seminarium dla kształcenia nauczycieli rel.-żydowskiej itp.). Pozyskał dla swojej linii politycznej – współpracy z Polakami – zachowawców żydowskich, łagodził ich tarcia z żydowską partią postępową, przezwyciężał opór partii narodowo-żydowskiej (sjonistycznej). W r. 1881 wszedł B. do lwowskiej Rady Miejskiej i wraz z innymi radnymi żydowskimi przystąpił do klubu postępowej inteligencji. Oddał miastu usługi jako wieloletni referent budżetowy (przeprowadzenie 10-milionowej pożyczki inwestycyjnej i ulokowanie jej w rozbudowie miasta, kanalizacji, wykupnie tramwaju elektrycznego itp.). W r. 1891 został B. wybrany posłem do wiedeńskiego parlamentu przez Złoczów i Brody. Jako członek Koła Polskiego był dwukrotnie desygnowany do delegacji austriacko-węgierskich (ciała ustawodawczego Austro-Węgier dla wspólnych spraw monarchii). Spowodował interpelację Koła Polskiego w sprawie mordu rytualnego w Czechach, występował w sprawie pozyskania zapomogi państwowej dla Lwowa i Krakowa, paraliżował antypolskie wystąpienia wszechniemców. Osobiście bardzo popularny dla swego umiaru i dowcipu, zwalczany bywał za swe asymilatorskie tendencje przez narodowców żydowskich, którzy też utrącili kandydaturę B-a do Sejmu Krajowego w r. 1903. W Parlamencie pracował przy projekcie reformy wyborczej do Sejmu Krajowego; stojąc na stanowisku współpracy polsko-żydowskiej, przeciwstawiał się usiłowaniom utworzenia specjalnych »kurii żydowskich«, które piętnował jako nowe ghetto (List otwarty do moich współwyznawców z 31 XII 1905). Za zasługi uczczono B-a honorowym obywatelstwem Złoczowa i Brodów. Umarł 23 VI 1906 w Wiedniu. Eksportacji zwłok towarzyszyli najwybitniejsi reprezentanci Koła Polskiego, Parlamentu i władz. Prezes Koła, D. Abrahamowicz, zestawił w przemówieniu działalność B-a z pracą dla dobra kraju jego spółwyznawców: Filipa Zuckera, Bernarda Goldmana i Poratyńskiego. Zwłoki B-a, przywiezione do kraju, pochowano na cmentarzu żyd. we Lwowie.

 

Portrety w Sali Zasłużonych w Muzeum zabytków historii i sztuki żydowskiej we Wiedniu i w sali posiedzeń Gminy Izraelickiej we Lwowie.

Byk Oswald, Dr Emil Byk. Szkic biograficzny, Wiedeń 1906; Współczesna prasa krajowa i wiedeńska.

                                                                     Zofia Krzemicka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.