INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Eugeniusz Brodzki (Łodzia Brodzki, Brocki)  

 
 
brak danych - 1842-09-20
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brodzki Eugenjusz Łodzia (czasem również Brocki) († 1842), literat lwowski i wydawca. Terenem jego działania był Lwów w l. 1815–30. Wraz z Walentym Chłędowskim, Stanisławem Jachowiczem i kilku innymi założył we Lwowie w r. 1818 tajne »Towarzystwo ćwiczącej się młodzieży w literaturze polskiej« i wybitnie w niem pracował. W r. 1821 wydał wraz z Ferdynandem Chotomskim dwa tomy Pamiętnika Galicyjskiego. Pozostały po nim cztery tomy pism, przygotowane do druku, lecz nie ogłoszone spowodu zakazu cenzury. Osobno wydał jedynie w r. 1821 wielką rozmiarami kartę geograficzno-informacyjną pt. Królestwo Galicji. Parę jego artykułów znajdujemy w »Czasopiśmie Zakładu Ossolińskich« i »Rozmaitościach«. W okresie powstania listopadowego usunął się na stałe na wieś, zajmował się gospodarstwem i z zamiłowaniem i znawstwem gromadził zbiory muzealne, a przedewszystkiem bibljotekę. Podarował ją na łożu śmierci wraz z całym majątkiem Zakładowi Ossolińskich. Zmarł 20 IX 1842 w jednej z swych wiosek, Borkach Małych, w obwodzie stanisławowskim.

 

W zbiorach Muzeum ks. Lubomirskich portret olejny pędzla Alojzego Reychana.

Rkp. Oss. 1325–1330, 2955, 3787; Zawadzki Wł., Literatura w Galicji, Lw. 1878; Estreicher, II 50.

Władysław T. Wisłocki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
pisarz
 

Mikołaj I

1796-07-06 - 1855-03-03
car Rosji
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Baliński h. Jastrzębiec

1827-05-23 - 1902-03-11
psychiatra
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.