INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Fabian Plater  

 
 
ok. 1628 - 1709
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Plater Fabian h. własnego (ok. 1628–1709), wojewoda inflancki. Był najmłodszym synem Gotarda (zob.) i Jadwigi Elżbiety z Tyzenhauzów, bratem Jana Andrzeja (zob.) i Teofila Jana (zob.). Wychowany był, podobnie jak starsi bracia, w wyznaniu luterańskim. Po ojcu był właścicielem Antonosza, dóbr w woj. wileńskim przy granicy z Kurlandią. Uczył się zapewne w Gimnazjum Toruńskim pod opieką pedagoga Phusendorffa. Jako chorąży królewski podpisał w r. 1669 z województwem wileńskim elekcję Michała Korybuta. Jemu to zapewne – «młodemu Platerowi» – darował życie janczar turecki w czasie bitwy pod Chocimiem w r. 1673. Od Jana III otrzymał chorąstwo inflanckie, miał je już 2 VIII 1676. Posłował z Inflant na sejmy: grodzieński – 1688 r., warszawski 1695 r. i na konwokację w r. 1696. Zapewne w tych latach przeszedł na katolicyzm. Dn. 9 II 1702 został jako stronnik króla Augusta II podkomorzym inflanckim, a 7 XII 1705 wojewodą inflanckim. W testamencie zapisał 3 tysiące tynfów na budowę wielkiego ołtarza w kościele ufundowanym dla księży misjonarzy w Wilnie przez brata Teofila Jana. Zmarł w r. 1709 (przed 4 XI t. r.) i został uroczyście pochowany w r. 1710 w wileńskim kościele Księży Misjonarzy.

P. był żonaty dwukrotnie; najpierw z Anną Barbarą Sakenówną (zm. przed r. 1676), a powtórnie (już 2 VIII 1676) z Krystyną Emerencjanną Korffówną (zm. 14 VII 1728). Miał córkę Jadwigę Elżbietę, która wbrew woli ojca poślubiła w r 1704 Zygmunta Ernesta Bandymira, a następnie kolejno Mateusza Dowmonta Siesickiego, marszałka wiłkomierskiego, i swego brata stryjecznego Ferdynanda Platera (zob.). Synowie P-a, Jan Teofil i Gotard, zmarli zapewne przed ojcem.

 

Portret nieznanego malarza, reprod. z miniatury w posiadaniu rodziny w Valduc w Belgii; – Konarski Sz., Platerowie, Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., IV 43–4 (reprod. portretu z Valduc, ryc. 8); Niesiecki; Uruski, XIV; Elektorowie, s. 168; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit ; – Kuligowski M. I., Dźwięk Marsa walecznego z ekspedycyi chocimskiej, Wil. 1675; Zawisza K., Pamiętniki wojewody mińskiego (1666–1721), Wyd. I. Bartoszewicz, W. 1862 s. 20, 182, 186; – AGAD: Sumariusz Metryki Lit., Księga Wpisów 150 k. 269.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.