INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Fabrycy Banfi      Cortile del palazzo di Brera, 1844 - dziedziniec Pałacu di Brera, w Mediolanie - grafika z Wikimedia Commons.

Fabrycy Banfi  

 
 
1579 - 1658-12-28
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Banfi Fabrycy (1579–1658), jezuita, Włoch. Wstąpił do zakonu w r. 1595; przez kilkanaście lat był przełożonym w różnych kolegjach włoskich, 5 lat prowincjałem, w r. 1640 w lipcu przybył do Polski jako wizytator prow. Litewskiej, od r. 1643 został wizytatorem i prowincjałem polskim. Pierwszą, bardzo trudną i delikatną sprawą, którą wypadło mu załatwić, było zamierzone wstąpienie królewicza Jana Kazimierza do jezuitów. B., nie orjentując się z początku w polskich stosunkach i nie znając charakteru królewicza, popierał ten zamiar, wbrew ostrzeżeniu generała i oporowi spowiednika królewiczowego o. Leyera. Po wstąpieniu Jana Kaz. musiał znosić i łagodzić z niemałem swojem upokorzeniem pierwsze ataki gniewu Władysława IV. Działalność wewnętrzna B-go jako wizytatora i prowincjała była szeroka. Szczególną uwagę poświęcił najpierw szkołom. W r. 1645 wytknął pierwsze objawy upadku, a pozatem bardzo energicznie starał się przeszkodzić wdzieraniu się do prowincji ujemnych objawów sarmatyzmu szlacheckiego, a więc zamiłowania do picia, lenistwa duchowego, wygody, domatorstwa. Nowemi surowemi przepisami obwarował administrowanie folwarków. Chociaż nie przeszkodził dalszemu osłabieniu kulturalnej aktywności jezuitów polskich – działały tu także czynniki od woli ich niezależne – to przecież jego działalność stała się jednem z pierwszych ogniw długiego szeregu wysiłków, które uratowały w okresie politycznej anarchji polskie jezuickie prowincje od upadku. W r. 1646 wrócił do Włoch, był asystentem generała, umarł w Medjolanie 28 XII 1658.

 

Archiwum Centralne T. J. Italiae. Cat. Triennales, a. 1649, 1658; Historia 48, 44; tomy Lit. i Pol. z lat 1640–1646; Archiwum Prow. Małopolskiej, rkp. 234 i 244 (listy i memorjały do prowincji); Wiedeń. Bibl. Narodowa, rkp. 12027 (tamże memorjały); Wiedeń. Archiwum dworu (korespondencja w sprawie Jana Kazimierza); Załęski, Jezuici w Polsce, Lw. 1900– 1907, II i III; Bednarski, Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933, 34–35.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.