INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Henryk Wolfgang Baudissin      Baudissin, frag. portretu z 1633 r.

Henryk Wolfgang Baudissin  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baudissin Henryk Wolfgang (1597–1646), generał i dyplomata, pochodził ze starej śląsko-łużyckiej familji. Za młodych lat brał udział w walkach na Węgrzech po stronie Bethlena. Regularną służbę wojskową rozpoczął zdaje się w wojsku duńskiem, gdzie już w 1625 dosłużył się stopnia pułkownika. Po pokoju lubeckim przeszedł do służby szwedzkiej. W 1630 odznaczył się pod Pyritz, w 1631 zyskał stopień generał-lejtnanta. W 1632 posłuje do Kopenhagi, poczem walczy dzielnie przeciw Austrjakom i Hiszpanom. W 1634, pokłóciwszy się z Radą szwedzką, opuszcza szeregi szwedzkie i wstępuje w randze generała feldmarszałka do wojska saskiego. Ranny w 1636 pod Magdeburgiem, bierze abszyt i udaje się do Polski. Tu znajduje drogę do dworu królewskiego i już w 1638 widzimy go w charakterze dworzanina królewskiego, jadącego do Baden w orszaku Władysława. Po powrocie z Austrji przebywał zdaje się w Polsce, pozostając w kontakcie stałym z królem. W 1642 i 1643 posłował z ramienia Władysława do Danji w celu nakłonienia Chrystjana do wojny z Szwecją. Gdy plan ten się ostatecznie nie udał, wrócił do Polski. Chrystjan po wybuchu wojny ze Szwedami usiłował go nakłonić do zaatakowania Szwedów w Inflantach, jednak bezskutecznie. W następnych latach myślał Władysław o użyciu B-a w wojnie przeciw Turcji; miał on podobno dowodzić kawalerją niemiecką. Nie doczekał się upadku planów królewskich, umarł bowiem w czerwcu 1646 r.

 

Allgemeine Deutsche Biographie; Kubala, Jerzy Ossoliński, 197; Akty odnoszące się do spraw polskich w Archiwuro Państwowem w Wiedniu i w Kopenhadze.

Władysław Czapliński

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Stech

1635 - 1697
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.