INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Faustyn Dwernicki h. Sas  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dwernicki Faustyn h. Sas (1745–1803?), urodził się w Kornalowicach na Podolu z ojca Szczepana, wojskiego żydaczowskiego, później cześnika przemyskiego, i Brygidy z Paszkowskich. Zaznaczył się jedynie inicjatywą patriotyczną w spisku przeciw pierwszemu rozbiorowi Polski. Bawiąc w Warszawie w chwili ogłoszenia katastrofy, sprosił do swego domu na Lesznie dnia 1 X 1772 przyjaciół i sąsiadów, poprowadził z nimi rozmowy głównie na temat nienasyconej zaborczości Prusaków, a wymiarkowawszy z odpowiedzi, na kogo poważnie można liczyć, podpisał razem z kasztelanem sochaczewskim Maciejem Łuszczewskim, Aleksandrem Rożnieckim i dwoma innymi rodzaj konfederacji, która miała 1) ofiarować królowi podatek 10 grosza od siebie (a z czasem od całej szlachty), tudzież podatek konsumcyjny od napojów, 2) wezwać go do czynnego oporu przeciw zaborcom, 3) dopuścić do ustanowienia tronu dziedzicznego i innych reform. Zamierzano powierzyć kierownictwo ruchu Józefowi Podoskiemu, wojewodzie płockiemu, a podano królowi cały plan (wraz z dość naiwnym obliczeniem przyszłych dochodów uszczuplonego państwa) za pośrednictwem Augusta Moszyńskiego, stolnika koronnego. D. widział się ze Stanisławem Augustem, ale nie zdołał go zagrzać do podjęcia wielkiego planu, przeciwnie, usłyszał na dworze, że nawet oderwanie Rosji od trójcy podziałowej nie uratuje Rzeczypospolitej, o ile się nie uda odciągnąć także Austrii. D. zaskarbił sobie wówczas łaskę Poniatowskiego. Tytułował się w r. 1782 szambelanem, (a od r. 1770 starostą jałtuszkowskim), wyrobił sobie dyplom szlachectwa od Józefa II. W roku 1778 posłował na sejm z województwa podolskiego. Z żony Franciszki Załęskiej pozostawił syna Józefa, sławnego generała.

 

Boniecki; Plany Dwernickiego w rkp. 660. Bibl. Czartoryskich.  

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Łukasz Jan Siestrzyński

1784-06-23 - 1824-05-02
lekarz
 

Józef Saunders

1773 - 1845-01-01
grafik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.