INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Feliks Ciecierski  

 
 
1774 - 1826-11-02
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciecierski Feliks (1774–1826), dominikanin, pedagog, młodszy brat ks. Faustyna C-go, syn Jana C-go, ur. w Warmii, wstąpił w r. 1792 do zakonu dominikanów. Kształcił się w Szkole Głównej Wileńskiej. Wydoskonaliwszy się w filozofii, wyższej matematyce, fizyce, pracował w szkołach dominikańskich: grodzieńskiej, nowogródzkiej i zabialskiej. Otrzymał później na Uniw. Wil. stopień doktora św. teologii i filozofii. Napisał traktat o retoryce i poezji, podręcznik fizyki eksperymentalnej: Elementorum physicae experimentalis (Grodno 1806/7 i 1807/8). W r. 1812 sprawował z ramienia Tymczasowego Rządu Litewskiego nadzór nad szpitalami i magazynami żywności. W r. 1824 na kapitule w Poporciach został po bracie Faustynie wybrany na prowincjała. Na tym stanowisku zakończył życie w klasztorze św. Ducha w Wilnie 2 XI 1826.

C. kilkakrotnie prowadził poufne konferencje z carem Aleksandrem I zarówno w sprawach zakonnych, położenia Kościoła katolickiego w państwie rosyjskim, jak i zamierzonego przez cara przyjęcia katolicyzmu. Treść tych rozmów zakomunikował C. swemu bratu Faustynowi, który podał wiadomość o nich w kronice dominikańskiej prowincji litewskiej.

 

»Kurier Litewski« 1827; Iwaszkiewicz, Z ostatnich tygodni życia Aleksandra I, »Przegl. Współcz.« 1933; Historia domestica prov. Lith. Ord. Praed. rkp. B. Uniw. Wil.                                  

Janusz Iwaszkiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 

Kazimierz Józef Brodziński

1791-03-08 - 1835-10-10
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Stadnicki

1785 - 1862-05-31
ziemianin
 

Jakub Antoni Redel

1769-07-20 - 1845-04-20
artylerzysta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.