INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Florian Łubieński h. Pomian      Konstantyn Awedyk, Nagroda Długo Umartwionych Wiekow W Przeswietnym Woiewodztwie Sieradzkim, Kalisz 1747 - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - sygn.: BJ St. Dr. 22006 III - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Florian Łubieński h. Pomian  

 
 
ok. 1705 - 1760-09-28
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łubieński Florian h. Pomian (ok. 1705–1760), poseł na sejmy, wojewoda poznański. Był synem Macieja i Marianny Stokowskiej, młodszym bratem prymasa Władysława (zob.). Wcześnie osierocony przez ojca, wychowywał się pod opieką stryja Aleksandra, sędziego ziemskiego kaliskiego i kasztelana gnieźnieńskiego. Uczył się niewątpliwie razem z bratem w kolegium jezuickim w Kaliszu. Posiadał Kalinowę w woj. sieradzkim, Piwonice i Zagórzynek w pow. kaliskim, jakieś dobra w Wieluńskiem oraz przejściowo (do r. 1752) Nowe Miasto w Rawskiem. Jako cześnik piotrkowski delegowany był w r. 1729 przez sejmik woj. sieradzkiego w poselstwie do prymasa Teodora Potockiego. W r. 1730 był deputatem na Trybunał Piotrkowski i z jego ramienia jeździł w październiku z hołdem do króla. W bezkrólewiu po śmierci Augusta II został sędzią kapturowym woj. sieradzkiego, opowiedział się za Leszczyńskim i 12 IX 1733 podpisał jego elekcję. Jako współorganizator konfederacji sieradzkiej, zawiązanej w Szadku 22 II 1734 przy królu Stanisławie, otrzymał funkcję konsyliarza pow. szadkowskiego. Po kilkumiesięcznej partyzantce Sieradzan został Ł. 1 XII 1734 konsyliarzem z pow. sieradzkiego w nowej konfederacji zawiązanej w Szadku, tym razem przy dostojeństwie Augusta III. Z ramienia konfederacji jeździł z Wojciechem Rychłowskim, podczaszym piotrkowskim, do Drezna ze skargą na gwałty wojsk saskich, z żądaniem wyprowadzenia ich z Polski i interwencją na rzecz aresztowanych obywateli województwa. Równocześnie polecano obu posłów nowemu królowi jako «bene meritos cives». W r. 1735 Ł. otrzymał urząd stolnika rawskiego, który pełnił do r. 1746, a w r. 1736 pisarza grodzkiego sieradzkiego. T. r. z ramienia województwa jeździł do króla bawiącego w Poznaniu z podobnymi, jak poprzednie, żądaniami i skargami.
Odtąd, postępując zgodnie z polityką brata Władysława, Ł. był już gorliwym stronnikiem Sasów. Wybrany w Szadku 1 I 1735 z pow. sieradzkiego komisarzem do czuwania nad bezpieczeństwem obywateli i sprawiedliwym rozkładaniem ciężarów na utrzymanie wojsk saskich i rosyjskich, pełnił tę funkcję przez kilka lat. W l. 1739–46 sprawował równocześnie urząd wicestarosty grodzkiego sądowego oraz sędziego grodzkiego sieradzkiego. W r. 1744 posłował z woj. sieradzkiego na sejm grodzieński. Instrukcja zalecała mu wystąpienie na rzecz ograniczenia przywilejów i praktyk duchowieństwa. W końcu 1744 r. został chorążym piotrkowskim, a w 1746 pisarzem ziemskim sieradzkim i z tego tytułu pełnił również urząd pisarza Trybunału Piotrkowskiego. W r. 1746 posłował z ziemi wieluńskiej, a w r. 1750 z ziemi rawskiej na obydwa sejmy jako stronnik dworski. W r. 1756 był marszałkiem sejmiku przedsejmowego sieradzkiego w Szadku. Dn. 26 I 1760 dostał starostwo kruszwickie, ale wkrótce (22 III) za konsensem królewskim odstąpił je Longinowi Karłowskiemu. Równonocześnie zrezygnował z pisarstwa ziemskiego, gdy otworzyły się widoki na stanowisko senatorskie. Energiczne zabiegi brata prymasa przełamały opory stawiane przez dwór i 27 VI 1760 Ł. otrzymał urząd wojewody poznańskiego. Przysięgę senatorską złożył 3 VII, a 3 VIII dostał Order Orła Białego. Niebawem, w drodze na sejm, zachorował i po przybyciu do Warszawy zmarł 28 IX 1760.
Ok. r. 1730 poślubił Ł. Bogumiłę Walewską, kasztelankę rozpierską, a po jej śmierci w r. 1751, Mariannę z Wilkowskich, 1. v. Stefanową Trembińską, podczaszynę trembowelską, żyjącą jeszcze w r. 1781. Z pierwszej żony miał trzy córki: Kunegundę, za Józefem Magnuskim, wojskim piotrkowskim, Magdalenę, za Stanisławem Franciszkiem Rychłowskim, kasztelanem spicymierskim, i Małgorzatę, za Kajetanem Radolińskim, wojskim poznańskim, oraz syna Celestyna, szambelana królewskiego, zmarłego w r. 1759.

Estreicher; Bartoszewicz J., Znakomici mężowie polscy w XVIII wieku, Pet. 1856 II 5–7, 11, 14–5, 34, 54–5; Boniecki; Kossakowski S. K., Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich, W. 1860 II; Łubieński R., Ród Pomianów-Łubieńskich, W. 1912; Niesiecki; Uruski; Żychliński, VII; – Borucki M., Ziemia kujawska, Włocławek 1882 s. 82; Kobierzycki J., Przyczynki do dziejów ziemi sieradzkiej, W. 1916 II 72, 74–5, 78, 103; Skibiński M., Europa a Polska. Kr. 1912 II; Waliszewski K., Potoccy i Czartoryscy, Kr. 1857; – Diariusze sejmowe z wieku XVIII, Wyd. W. Konopczyński, W. 1912–37 II–III; Elektorowie; Listy Wojciecha Jakubowskiego do Jana Klemensa Branickiego, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1882 s. 8, 29; [Łubieński W.], Pamiętnik prymasa, w: Askenazy Sz., Dwa stulecia XVIII i XIX, W. 1910; Matuszewicz M., Pamiętniki, Wyd. A. Pawiński, W. 1876; – Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Teki Pawińskiego, Lauda sieradzkie.
Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.