INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Andrault de Buy  

 
 
1 poł. XVII w. - 2 poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

de Buy Andrault Franciszek, gen. major. Z pochodzenia Francuz, piastował podobno zrazu godność marszałka dworu królewicza J. Kazimierza. W czasie wojny szwedzkiej dowodził jako oberstlejtnant regimentem Jana Zamoyskiego. Sejm w r. 1658 nadał mu za zasługi w tej wojnie indygenat. W tym samym roku wziął udział w oblężeniu Torunia i oznaczył się przy zdobywaniu wyspy bazarowej. W następnych latach walczył na Pomorzu, zyskując uznanie u przełożonych. W r. 1660 miał własny regiment piechoty w dywizji Lubomirskiego (1000 ludzi) i odbył z nim kampanię cudnowską. W r. 1662 otrzymał starostwo tczewskie. Jakkolwiek dostał potem pozwolenie na wydzierżawienie tego starostwa, zatrzymał je co najmniej do 1673. Potem uzyskał pozwolenie na nabycie starostwa stawiszyńskiego. Żoną jego była h. de Fernamond.

 

Boniecki; Czaplewski; Senatorowie… Prus; Bellum Polono-Moschicum ad Czudnów. Acta historica II; Lumbres, Relations III; Nowak, Oblężenie Torunia 1658; Kubala, Wojna duńska (tam mylnie jako de Bovi); Hniłko, Wyprawa cudnowska, W. 1931; Sarnecki K., Pamiętniki z czasów Jana Sobieskiego, Wr. 1958.

Władysław Czapliński

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Paweł Potocki h. Pilawa

brak danych - przed 1675-12-23
kasztelan kamieniecki
 

Daniel Franconius

2 poł. XVI w. - ok. poł. XVII w.
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.