INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Bartonec      Fragment mapy autorstwa Franciszka Bartonca pt. Ułożenie karbonu w Zachodniej Galicyi - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Franciszek Bartonec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartonec Franciszek († 1924), geolog i dyrektor kopalni. Urodzony w r. 1850 (?), był inżynierem górniczym i radcą górniczym, kierownikiem wielu kopalń w Zagłębiu ostrawsko-karwińskiem i inspektorem Zakładów górniczych i hutniczych hr. A. Potockiego w Sierszy, oraz członkiem współpracownikiem Komisji Fizjograficznej P. A. U. Przeszedłszy w stan spoczynku, osiedlił się w Freiheitsau na Śląsku Czeskim, gdzie zmarł d. 19 XII 1924. Zasłużył się około nabycia terenów węglowych Schubissowskich, na rzecz kraju. Pozostawił prace naukowe w liczbie conajmniej 17. Temat ich obraca się około znajomości geologicznej polsko-śląskiego Zagłębia węglowego. Opracowywał z tego obszaru formację węglową okręgów krakowskiego i ostrawsko-karwińskiego, podał mapę całego Zagłębia, zajmował się ponadto w swych pracach krakowskiemi rudami cynkowemi i ołowianemi w utworach triasowych, miocenem sudeckim, pokładami karpackiemi wosku ziemnego, określał również przypuszczalną wschodnią granicę polskiego zagłębia węglowego karbońskiego. Prace jego cechuje duża znajomość przedmiotu i ścisłość.

Jan Nowak

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Żmurko

1859-07-18 - 1910-10-09
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wilhelm Rückemann

1894-08-01 - 1986-11-08
generał brygady WP
 

Rufin Piotrowski

1806-01-28 - 1872-07-20
sybirak
 

Edward Siwiński

1831-02-02 - 1897-04-01
dziennikarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.