INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Czerny-Schwarzenberg  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czerny-Schwarzenberg Franciszek († 1775) kustosz koronny, brat młodszy Joachima, po odbyciu nauk został księdzem, w r. 1739 został kanonikiem kapit. krakowskiej, w 1757 był audytorem biskupa A. St. Załuskiego, posiadał w Gołębiu najbogatsze w diecezji probostwo, później probostwo sandomierskie; od 20 XI 1762 mianowany kustoszem kor., należał do zaufanych przyjaciół Kaj. Sołtyka; w grudniu 1764 przeniósł się z kustodii na scholastorię krak., w lipcu 1765 delegowany przez bpa do komisji, która miała badać stan Akad. Krakowskiej, dokonał inspekcji wydziału filozof.-matematycznego. »Vir doctrinae ac prudentiae gravitatisque laude florentissimus«, jak go zowie Janocki, »przymuszony ferre peccata fratris« uszedł podczas konfederacji barskiej na Śląsk i Morawy i wtedy zapewne brał udział w rozgraniczeniu księstwa Siewierskiego z dobrami barona Henkla. Umarł 31 X 1775.

 

Bartoszewicz w Enc. Org.; Janocki, Excerpta polon. liter.; list Cz-go do J. Ogrodzkiego 1 III 1771 (B. Czart. 658); rkp B. Czart. 865.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jan Chrzciciel Śniadecki

1756-08-29 - 1830-11-09
astronom
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.