INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Kamiński  

 
 
1914 - 1942
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kamiński Franciszek, pseud. Janek (1914–1942), działacz komunistyczny. Ur. w Dankowicach, pow. Biała, w rodzinie robotniczej. Ojciec pracował na kolei. K. wychowywał się w trudnych warunkach; rodzina Kamińskich liczyła 10 osób. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się zawodu krawieckiego w Bielsku. Na terenie Bielska zetknął się z ruchem komunistycznym i w r. 1934 wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży Polski (KZMP). W organizacji prowadził bardzo żywą działalność, założył komórkę KZMP w swej rodzinnej miejscowości. Aktywnie pracował również w Klasowych Związkach Zawodowych oraz Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym «Siła» w Bielsku, w którym był członkiem zarządu oddziału. Po rozwiązaniu przez władze sanacyjne tego oddziału (w 1938) był współorganizatorem Stowarzyszenia Kulturalno-oświatowego «Siła» im. Jerzego Michałowicza. W r. 1936 odegrał poważną rolę w zorganizowaniu udanego strajku robotników krawieckich. W r. 1938 wraz z innymi komunistami wstąpił do PPS, gdzie bardzo aktywnie pracował i cieszył się dużym zaufaniem, czego dowodem był wybór na delegata na konferencję okręgową PPS w Jasienicy-Jaworzu.

Po klęsce wrześniowej nadal utrzymywał łączność z byłymi działaczami KPP. Na początku 1940 r. wstąpił do utworzonej w Bielsku antyfaszystowskiej i rewolucyjnej organizacji Koło Przyjaciół Związku Radzieckiego, w której był bardzo aktywnym członkiem. Z chwilą utworzenia Polskiej Partii Robotniczej (PPR) K. został mianowany członkiem Komitetu Okręgowego w Bielsku i łącznikiem z nowo zorganizowanym okręgiem cieszyńsko-zaolziańskim. Na skutek zdekonspirowania działalności organizacji na Zaolziu 30 X 1942 r., K. został aresztowany. Po trzech dniach tortur w więzieniu cieszyńskim, aby nie wydać współtowarzyszy, popełnił samobójstwo. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Grunwaldu III kl.

 

Rechowicz H., Ludzie PPR, Kat. 1962; – Faruga J., Stanisławek S., Wieczorek L., Bielsko-Biała w walce z okupantem, Wspomnienia żołnierzy OL i AL, W. 1962 s. 53; – „Zaranie Śląskie” 1960 z. 4 s. 638; – Arch. KW PZPR w Kat.: Materiały II Okręgu V Obwodu PPR oraz teczka osobowa nr 273; Arch. Zakł. Hist. Partii: rkp. 6295 (wspomnienia Leona Wieczorka).

Jan Kantyka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Janusz Tazbir

1927-08-05 - 2016-05-03
historyk
 

Zygmunt Chrzanowski

1872-04-05 - 1936-04-30
polityk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Władysław Augustyn Kuflewski

1870-05-26 - 1945-10-23
chirurg
 
 

Marian Ludwik Niżyński

1910-01-29 - 1943-04-10
poeta
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.