INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Kapeliński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kapeliński Franciszek (1874–1946), działacz ludowy, poseł na sejm Rzpltej Pol. Ur. w Brzeźnie w pow. nieszawskim, syn Józefa i Balbiny z Cieślewiczów. Ukończył szkołę ludową, a dalszą wiedzę zdobył drogą samouctwa. Nauczył się także jęz. angielskiego i niemieckiego. Już jako młody chłopak brał udział w nielegalnej akcji oświaty ludowej i kolportażu zakazanych druków w Król. Pol. W l. 1903–5, po śmierci ojca, gospodarował na odziedziczonej roli. Potem w wyniku działów spadkowych zrzekł się gospodarowania i przeszedł do pracy w kolejnictwie w Radomiu. W r. 1915, podczas ewakuacji pracowników kolejowych, znalazł się w Witebsku, a następnie w Moskwie, skąd wrócił w r. 1918. Przystąpił znów do pracy w kolejnictwie, najpierw w Sieradzu, potem w Radomiu, na stanowisku starszego referenta Wydziału Przewozowo-Taryfowego Polskich Kolei Państwowych.

Jednocześnie przejawiał K. dużą aktywność w ruchu ludowym jako czynny członek Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) «Wyzwolenie». Z ramienia tego stronnictwa został dwukrotnie wybrany posłem na sejm w kadencji 1922–7 i 1928–30 z okręgu Iłża–Kozienice–Opatów. Jako poseł był członkiem Komisji Komunikacyjnej. Zajmował się głównie sprawami kolejnictwa i poczty oraz zwalczał nadużycia na kolei i w lasach państwowych. Był autorem wniosków o przymusowym zalesianiu nieużytków, o badaniu wartości cieplnej węgla, o premiach dla maszynistów, o kasach oszczędnościowo-pożyczkowych. K. przyczynił się do uporządkowania taryf przewozowych. W sejmie zgłaszał wiele interpelacji, zwłaszcza w sprawie nadużyć. Pisywał także liczne artykuły do tygodnika „Wyzwolenie”, głównie na tematy komunikacyjne. Do końca życia interesował się żywo ruchem ludowym i sympatyzował z nim aż do swej śmierci, która nastąpiła dn. 10 X 1946 r.

 

Mościcki H., Dzwonkowski W., Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919–1927, W. 1928; Rzepeccy, Sejm i senat 1922–7; Rzepeccy, Sejm i senat 1928–33; – „Gaz. Lud.” 1946 nr 280.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt Maciejewski

1914-12-21 - 1999-08-12
aktor teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Morawski

1847-10-23 - 1906-06-24
stolarz
 

Adam Sawicki

1885-11-01 - 1968-05-21
biskup tytularny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.