INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Kazimierz Czarnkowski h. Nałęcz      Franciszek Kazimierz CZARNKOWSKI wspomniany w druku żałobnym po śmierci żony Konstancji z Lubomirskich - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - koloryzacja (czarno-białego skanu) iPSB.

Franciszek Kazimierz Czarnkowski h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarnkowski Sędziwoj Franciszek Kazimierz, h. Nałęcz († 1655 lub 1656), kasztelan poznański, był synem Adama, wojewody łęczyckiego, i Katarzyny Leszczyńskiej. Kształcił się w Poznaniu w szkole Lubrańskiego, po czym po śmierci ojca w r. 1627 otrzymał starostwo międzyrzeckie, a w r. 1633 pyzdrskie. Z ramienia województw wielkopolskich posłował na sejmy w l. 1635, 1641, 1645, 1646, 1647 i 1649. W l. 1638, 1641, 1649 był naznaczany przez sejm na komisarza do uspokajania zatargów granicznych między Wielkopolską a Śląskiem. W r. 1640 sejmik średzki mianował go rotmistrzem nad zaciągami przeciw Tatarom, a w r. 1648 został naznaczony na jednego z pułkowników nad wojskami, zaciągniętymi przez Wielkopolan przeciw Kozakom. Nie wiemy, czy Cz. był pod Piławcami, w każdym razie znalazł się na polu elekcyjnym i podpisał elekcję Jana Kazimierza. W r. 1649 został kasztelanem poznańskim. W r. 1655 województwa wielkopolskie zleciły mu dopilnowanie obrony przed Szwedami. Jako urzędnik województwa był obecny pod Ujściem, ale kapitulacji nie podpisał. Niedługo potem, bo już w r. 1655 albo 1656, umarł. Cz., jakkolwiek spokrewniony z najwybitniejszymi rodzinami w Polsce (Leszczyńskimi, Lubomirskimi, Opalińskimi), nie odegrał wybitniejszej roli politycznej. Żonaty był dwukrotnie, z Konstancją Lubomirską i Anną Weyherówną.

 

Kubala J., J. Ossoliński; tenże, Wojna szwedzka; Jarochowski, Wielkopolska w czasie pierwszej wojny szwedzkiej; Boniecki; Złota księga; Niesiecki; Memoriale Radziwiłła; Vol. leg. IV 13, 99, 135, 155; Lauda sejmikowe w Kom. Hist. PAU.

Władysław Czapliński

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

Akademia Lubrańskiego w Poznaniu, starostwo międzyrzeckie (Woj. Poznańskie), ród Nałęczów, starostwo pyzdrskie (Woj. Kaliskie), herb rodu Nałęczów, żona - Wejherówna, zięć - Gembicki, ojciec - Wojewoda Łęczycki, ojciec - Starosta Generalny Wielkopolski, teść - Wojewoda Chełmiński, teść - Wojewoda Ruski, sejm 1641, zwyczajny, warszawski, sejmiki średzkie, córka - zakonnica, żona - Lubomirska, teść - Wojewoda Krakowski, sejm 1647, nadzwyczajny, warszawski , ojciec - starosta w Woj. Kaliskim, sejm 1645, zwyczajny, warszawski, sejm 1646, zwyczajny, warszawski, teść - Podczaszy Koronny, matka - Leszczyńska, teść - starosta w Woj. Sandomierskim, kasztelania poznańska, rodzeństwo - 6 (w tym 1 brat), zięć - starosta w Woj. Kaliskim, zięć - starosta w Woj. Poznańskim, ojciec - starosta w Woj. Poznańskim, teść - starosta w Woj. Krakowskim, małżeństwa - 2 (osób zm. w XVII w.), elekcja Jana II Kazimierza 1648, ojciec - rycerz Zakonu Maltańskiego, zięć - dworzanin królewski, zięć - poseł na sejm I RP, siostra - klaryska, ojciec - poseł na sejm I RP, teść - starosta w Woj. Kijowskim, ojciec - marszałek Trybunału Głównego Koronnego, zięć - dyplomata, teść - Starosta Spiski, teść - Wojewoda Malborski, teść - starosta w Woj. Malborskim, teść - Krajczy Koronny, sejmy XVII w. (1 poł.), komisje do sporów na pograniczu śląskim, brat - starosta w Woj. Inowrocławskim, teść - starosta w Woj. Chełmińskim, zięć - urzędnik ziemski poznański, zięć - urzędnik nadworny koronny
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Chmura tagów

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.