INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Ksawery Strasser  

 
 
2 poł. XVII - 1754-02-15
 
Biogram został opublikowany w latach 2006-2007 w XLIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Strasser Franciszek Ksawery (zm. 1754), lekarz.

Z pochodzenia zapewne Niemiec, między r. 1723 a 1725 osiedlił się w Rzeszowie, nie przyjął jednak prawa miejskiego. Nic nie wiadomo o jego wcześniejszych losach. Julian Nieć przypuszczał, że przybył do Rzpltej już jako renomowany lekarz o doskonałych kwalifikacjach. Wydaje się to prawdopodobne, gdyż znalazł się S. w otoczeniu pisarza polnego kor. Jerzego Ignacego Lubomirskiego. Przez pewien czas łączył być może funkcję nadwornego medyka z pracą w szpitalu rzeszowskim oraz z usługami na rzecz tamtejszego konwentu pijarów. Tytułowano go «Doctor medicinae Ressoviensis». Prawdopodobnie był też właścicielem rzeszowskiej apteki, dobrze zaopatrzonej w medykamenty, identyfikowanej czasem z apteką zakonną pijarów; możliwe jednak, że odnotowanym w r. 1748 aptekarzem był już jego syn Franciszek.

S. dał się poznać przede wszystkim jako skuteczny «tylko jeden na całą Polskę doskonały i doświadczony okulista» (J. I. Lubomirski). Zachowane informacje pozwalają przypuszczać, że w leczeniu opierał się zwłaszcza na ziołach i pochodnych terapii ziołowych. Gdy w r. 1735, podczas walk między zwolennikami Stanisława Leszczyńskiego a wspierającymi Augusta III wojskami saskimi i rosyjskimi, wkroczył do Rzeszowa oddział saski pod dowództwem gen. Jana Sybilskiego, a także oddział rosyjski, S. otoczył opieką lekarską żołnierzy dotkniętych nieokreśloną chorobą zakaźną i prawdopodobnie doradził władzom miasta podjęcie stosownych działań prewencyjnych. Choć udało się wówczas wyleczyć tylko niewielu żołnierzy, dzięki wskazówkom S-a nie doszło do epidemii wśród ludności cywilnej. Na kurację i po poradę przyjeżdżali do S-a do Rzeszowa liczni pacjenci z Podola, Wołynia, Ukrainy, a nawet Litwy. W r. 1744 wyleczył S. miecznika lit. Janusza Aleksandra Sanguszkę, który z wdzięczności podarował mu część wsi Raczyn (woj. wołyńskie). Nie powiodły się natomiast kuracje stolnika łukowskiego Michała Rozwadowskiego (1739) i Katarzyny z Ogińskich Podoskiej (1751). S. przesyłał lekarstwa pomocne w chorobach oczu znanemu krakowskiemu lekarzowi Janowi Nepomucenowi Awedykowi. Wydał opinię, potwierdzającą wyleczenie bp. sufragana przemyskiego Andrzeja Pruskiego z ciężkiej choroby żołądka, dokonane za wstawiennictwem cudownego obrazu Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie. Co najmniej od r. 1733 był S. rzymskim katolikiem. T.r. ufundował w kościele Pijarów p. wezw. Świętego Krzyża ołtarz św. Jana Nepomucena, był też fundatorem paramentów i strojów liturgicznych. Roztaczał bezpłatną opiekę medyczną nad rzeszowskim klasztorem i konwiktem pijarów. Dn. 30 VIII 1742 został wraz z żoną przyjęty do pijarskiego bractwa modlitewnego. S. zmarł 15 II 1754 w Rzeszowie; był już wówczas uważany za człowieka starego. W mieście ogłoszono żałobę, a uroczyste egzekwie odprawiono w kościele Pijarów. Wdowa zmarła w listopadzie 1755.

S. miał trzech synów: Pawła (zm. 1743), alumna w rzeszowskim kolegium pijarskim, Wiktoryna, pijara, i Franciszka, który przejął prowadzoną przez ojca aptekę, a w r. 1753 uczestniczył wraz z nim w balsamowaniu zwłok Jerzego Ignacego Lubomirskiego.

 

Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny; – Dzieje Rzeszowa, Red. F. Kiryk, Rzeszów 1994 I; Gąsiorowski L., Zbiór wiadomości do historii sztuki lekarskiej w Polsce od czasów najdawniejszych aż do najnowszych, P. 1853; Grzebień L., Parafia w Strzyżowie i kult Matki Bożej Niepokalanej, Kr. 1997; Nieć J., Rzeszowskie za Sasów, Rzeszów 1938; tenże, Zapomniany lekarz, „Arch. Hist. i Filoz. Med.” T. 15: 1935; Pęckowski J., Dzieje miasta Rzeszowa do końca XVIII wieku, Rzeszów 1913; Świeboda J., Popijarski zespół architektoniczny w Rzeszowie, Rzeszów 1991; tenże, Środki materialne OO. Pijarów w Rzeszowie w XVII–XVIII w., w: Wkład pijarów do nauki i kultury w Polsce XVII–XIX w., Red. I. Stasiewicz-Jasiukowa, W.–Kr. 1993; – B. Czart.: Historia Domus Ressoviensis…, rkp. 1843 s. 39, 54, 61, 66, 72, 79, 81, 85–6, 106–7, 110–11, 117; B. Jag.: rkp. 2249 nr 118, 145–146; – Informacje Józefa Świebody z Rzeszowa.

Katarzyna Kuras

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.