INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Longchamps  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Longchamps (Longchamps de Berier) Franciszek (1840–1914), powstaniec 1863 r., pionier przemysłu naftowego. Ur. 7 IX we Lwowie, syn Bogusława (zob.) i Leokadii z Deputowiczów. Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie rozpoczął studia prawnicze na Uniw. Lwow., a zarazem brał żywy udział w patriotycznym ruchu młodzieży, przyjaźnił się z poetą Mieczysławem Romanowskim, z którym konkurował do ręki Wandy Dybowskiej, córki właściciela Sokolik koło Turki. Założyła ona wraz z przyjaciółkami: Zofią Romanowiczówną i Julią Dzierżanowską, stowarzyszenie oświatowe «klaudynki» – od Klaudyny Potockiej – które zobowiązywało uczestniczki do szerzenia oświaty i higieny wśród ludności wiejskiej. Z wybuchem powstania 1863 r. L. przekroczył granicę w dowodzonym przez J. Czarnieckiego oddziale dublańczyków, potem walczył na terenie Lubelszczyzny i Podlasia w oddziałach Czachowskiego, Zapałowicza, Gołuchowskiego, Komorowskiego, w końcu jako porucznik i adiutant gen. Wróblewskiego w Grodzieńszczyźnie.

Po powrocie ożenił się i osiadł jako naczelnik stacji kolejowej w Łużanach na Bukowinie, po kilku latach przeniesiony został do Kołomyi; mimo skromnych warunków dom jego był ostoją wszystkich powstańców z 1863 r. W r. 1878 rozpoczął na własną rękę pionierskie wiercenia w Rypnem (pow. Dolina), w kilka lat potem, w spółce z Karolem Lewakowskim, także pionierskie w Słobodzie Rungurskiej (pow. Peczeniżyn). O ile jako odkrywca nowych terenów miał szczęśliwą rękę i obie kopalnie rozwinęły się potem w ważne ośrodki wydobycia ropy naftowej, to sam jednak niewiele na tym skorzystał i z braku środków prowadził swe przedsiębiorstwa z największym trudem. W r. 1890 ciężko zaniemógł, przeszedł w stan spoczynku i osiadł w Ławocznem (pow. Stryj). Był znawcą i miłośnikiem sztuki ludowej huculskiej. Zmarł 21 II 1914 w Ławocznem; pochowany na cmentarzu powstańczym Łyczakowskim we Lwowie. W małżeństwie z Wandą Dybowską miał synów: Bogusława Karola, Jana (1872–1931), współwłaściciela przedsiębiorstwa naftowego w Drohobyczu, i Mieczysława (zob.), oraz córki: Helenę, za Stanisławem Estreicherem (zob.), i Wandę. Bogusław Karol (1884–1947) był znanym adwokatem we Lwowie, członkiem Ligi Narodowej od ok. r. 1914. W czasie drugiej wojny światowej przedostał się do Francji, gdzie był czynny w Min. Informacji rządu gen. W. Sikorskiego. Po klęsce Francji współdziałał z francuską «Résistance» i był więziony przez Niemców w Lyonie. Po powrocie do kraju w r. 1946 został sekretarzem generalnym Uniw. Pozn. Pozostawił pamiętniki, które obejmują okres do r. 1918 (B. Ossol.: rkp. 47/71).

 

Portrety L-a i żony wykonane przez D. Kotowskiego, w rękach rodziny; – Boniecki; Uruski; – Estreicher K., Nie od razu Kraków zbudowano, W. 1956 s. 186–90; – Wasylewski S., Bardzo przyjemne miasto, P. 1929 s. 263–4; tenże, Historie lwowskie, Lw. 1921 s. 162–3; – Informacje rodziny; – Życiorys Jana L-a, opracowany przez Stanisława M. Brzozowskiego w materiałach Red. PSB; – Informacja o Bogusławie Karolu opracowana przez Leszka Winowskiego.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwik Maurycy Landau

1902-05-31 - 1944
ekonomista
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Józef Raciborski

1879-05-28 - 1935-12-07
konserwator zabytków
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.