INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mieczysław Zenon Longchamps  

 
 
1876 - 1939-03-07
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Longchamps (Longchamps de Berier) Mieczysław Zenon (1876–1939), przemysłowiec naftowy. Ur. w Lubieniu (pow. Gródek Jagielloński). Był synem Franciszka (zob.) i Wandy z Dybowskich. Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie i krajowej szkoły wiertniczej w Borysławiu rozpoczął w r. 1893 praktykę w kopalni ojca w Rypnem, potem u przyszłego teścia, J. Lenieckiego, w Schodnicy. W l. 1896–8 kierował kopalnią firmy «W. Wolski i K. Odrzywolski» w Słobodzie Rungurskiej, w l. 1898–1901 firmy «Pecici – Błachowski» w Bustenari, gdzie pierwszy w Rumunii wiercił systemem kanadyjskim i wsławił się śmiałymi i udanymi odwiertami; potem kierował przez rok, po bracie Janie, rumuńską kopalnią «Campina». Zachęcony rozkwitem Borysławia objął w nim w r. 1902 dyrekcję dużej firmy budapeszteńskiej Stefana Freunda i zaraz wyróżnił się przy prowadzeniu głębokich i trudnych wierceń w tym zagłębiu, co spowodowało powierzanie mu innych kopalni, m. in. dużych kopalń firm «S. Czermiński i W. Hennig» oraz «Gąsiorowski i Czermiński».

Duże zarobki lokował L. w rozwijających się właśnie kopalniach «Śląsko», «Kujawy», «Kubuś», «Wala» w Tustanowicach, którymi sam kierował i które szybko go wzbogaciły. W l. 1911–8 był dyrektorem dużych niemieckich firm w Tustanowicach «Erdölwerke Galiziens» i gwarectwa «Helios» z Hamburga, a zarazem zorganizował, w spółce z J. Moszyńskim i K. Neymanem, własne przedsiębiorstwo wiertnicze. Po pierwszej wojnie światowej sprzedał część udziałów i kupił majątek Pławno (pow. Radomsko). Dalsze wiercenia w Schodnicy i Toroszówce stały się jednak powodem dużych strat L-a. Wydzierżawił więc od firmy «Małopolska» zaniedbaną kopalnię «Flora» w Wulce koło Iwonicza i wnet ją rozbudował, co pozwoliło mu założyć własną kopalnię w Klimkówce koło Iwonicza oraz w ramach założonej przez siebie Sanockiej Spółki Naftowej kopalnię «Brzozowiec» koło Zagórza.

Rzutki organizator, doprowadził po pierwszej wojnie światowej do powstania austriacko-węgierskiej spółki «Gazy Ziemne», która skupiła w swym ręku większość kopalń w Schodnicy i w której L. był przez kilka lat naczelnym dyrektorem. Brał czynny udział w życiu polskich towarzystw naftowych jako członek zarządu Krajowego Tow. Naftowego oraz Pomocy Wzajemnej, po wojnie jako wiceprezes rady nadzorczej Związku Polskich Przemysłów Naftowych, prezes rady nadzorczej Banku Naftowego we Lwowie, radca krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 7 III 1939 w Polance koło Krosna; pochowany w Pławnie (pow. Radomsko). W małżeństwie z Walentyną z Lenieckich miał syna Jacka i córki: Annę oraz Ewę Niezabitowską.

 

Uruski: – Polski Kalendarz Naftowy, 1900–11; „Przemysł Naftowy” 1939 z. 5 s. 258; – Materiały Red. PSB: Teki Mińskiego; – Informacje rodziny.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwik Janowski

1878-08-07 - 1921-09-18
historyk nauki
 

Stanisław Marian Kutrzeba

1876-11-15 - 1946-01-07
historyk prawa
 

Adam Pawlikowski

1925-11-21 - 1976-01-17
aktor filmowy
 

Jan Piekałkiewicz

1892-09-19 - 1943-06-19
ekonomista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.