INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Fryderyk Bartsch (Barscius, Barszcz)      fragment strony tytułowej książki: R. P. Frid. Bartscii (...) Concionum controuersaru(m), Kolonia 1610 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Fryderyk Bartsch (Barscius, Barszcz)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartsch (Barscius, Barszcz) Fryderyk (1552–1609), jezuita. Ur. w Brunsberdze; wyjechał do Rzymu do kolegjum niemieckiego, słuchał filozofji w kolegjum rzymskiem; tamże wstąpił do zakonu w r. 1572; na studja teologiczne wysłany do Wiednia, po ich ukończeniu uczył greki przez rok, po powrocie do Polski w Poznaniu i Brunsberdze wykładał teologję moralną i język grecki; od 1582–1592 był rektorem w Brunsberdze, 1592–1595 rektorem Akademji Wileńskiej, potem kaznodzieją w Gdańsku, a od wiosny 1598 wiceprowincjałem dla litewskiej części prow. polskiej. W r. 1600 Zygmunt III powołał B. na swojego spowiednika. W czasie wyprawy moskiewskiej, opiekując się pod Smoleńskiem chorymi na tyfus żołnierzami, zaraził się i umarł 26 XI 1609. Na rozkaz króla ciało sprowadzono do Wilna i pochowano w kościele akademickim.

B. to charakter prawy, szlachetny, pełen pociągającej prostoty; umysł trzeźwy i jasny, serce pełne dobroci, zwłaszcza dla chorych i cierpiących, którą podbijał serca tak jezuitów, jak i obcych, a nawet różnowierców. Żywość usposobienia przebija m. in. w listach do generała, będących rzadkim wyjątkiem wśród poważnej korespondencji innych jezuitów. Jako rektor podniósł wysoko stan kolegjum brunsberskiego mimo braku pracowników i rozległości pracy. Oprócz bowiem szkół i pracy apostolskiej jego kierownictwu podlegały 4 zakłady wychowawcze: seminarjum diecezjalne, alumnat papieski, konwikt szlachecki i bursa dla ubogiej młodzieży. W r. 1586 brał udział w 4-miesięcznych obradach polskiej komisji nad projektem ordynacji studjów jako jej sekretarz i zredagował protokół w formie memorjału.

W Wilnie praca była łatwiejsza. Akademja, względnie najlepiej obsadzona, nie sprawiała rektorowi tylu kłopotów. Pracą pisarską do roku 1600 zajmował się okazyjnie tylko 2 razy, broniąc jezuitów i zwalczając Wolana. Jako spowiednik królewski miał sporo czasu, przygotował więc i wydał 2 tomy łacińskich Kazań polemicznych (Conciones controversae). Przebija się w nich rozległa wiedza teologiczna i oczytanie; poszczególne fragmenty odznaczają się polotem retorycznym, to znowu polemicznem zacięciem, czasem zbyt gwałtownem w wycieczkach; całość jednak ciężka spowodu bardzo długich rozdziałów. W tych latach przygotował również dwa wydawnictwa o celu praktycznym: obszerny modlitewnik (Thesaurus precum), po wiele razy przedrukowywany, i zbiór najważniejszych dokumentów zakonnych i ascetycznych (Thesaurus spiritualis) dla jezuitów, częściowo jeszcze w XIX w. wydawany.

 

Archiwum Centralne T. J., Pol., 7, 181; Opera Nostrorum, 325–327 (Archivum Possevini: De Seminariis Pontificiis); Germaniae, 163–174 (Korespondencja); Archiwum Prow. Małopolskiej, rkp. 266; Poszakowski, De viris illustribus, 35; Wielewicki, Dziennik, Kr. 1889; Rostowski, Lituanicarum S. I. historiarum (wyd. Martinow), Paryż 1877; Załęski, Jezuici w Polsce, Lw. 1900, 1–2; Bednarski St., Jezuici polscy wobec projektu ordynacji studjów, Kr. 1931; Hofmann A., Antonio Possevinos Bemühungen um die nordischen päpstlichen Seminare, Koblenz 1929.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.