INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Fryderyk Colland  

 
 
1754 - 1815
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Colland Fryderyk (1754–1815), lekarz. Ur. w Hall w Tyrolu, odbył studia lekarskie w Wiedniu, gdzie w r. 1782 zdobył dyplom magistra położnictwa, a w r. 1784 stopień dra medycyny i przyjęcie do Wydziału. W r. 1803 zamianował go rząd austriacki profesorem położnictwa na Wydziale lek. Uniw. Jag. Był on pierwszym dyrektorem i profesorem wyodrębnionej kliniki położniczej, która mieściła się w gmachu Szpitala św. Łazarza. O tej klinice, jak i o ówczesnym Wydziale lek. U. J., zamieścił on cenne uwagi w jednej ze swych publikacji: Nachricht von der medizinisch-chirurgischen Lehranstalt an der uralten Universität zu Krakau (Wien 1806). C. wyraża się przy tej sposobności lekceważąco i pogardliwie o chirurgii i o jej adeptach. Poza położnictwem wykładał przez krótki czas w zastępstwie prof. Hacqueta nauki przyrodnicze i chemię, a w r. 1804 prowadził klinikę chorób wewnętrznych w zastępstwie chorego prof. Kosteckiego. W r. 1809 wrócił do Wiednia i objął posadę prof. położnych. Zmarł tamże w r. 1815. Był autorem 8 prac lekarskich, ogłoszonych drukiem.

 

Skobel Fr., Wiadomość o stanie Wydz. lek., »Rocznik Wydz. Lek. U. J.« Kr. 1842, V; Wachholz L., Wydz. lek. U. J. itd., Kr. 1935; Zapiski do życiorysu Alojzego Gonzaga Oesterreichera, piszącego się później Estreicher (rękopis, będący własnością dyr. Bibl. Jag. K. Estreichera).

Leon Wachholz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Wielopolski

1803-03-13 - 1887-12-30
polityk
 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.