INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub Centnerszwer      Jakub Centnerszwer, pokolorowana ryc. A. Regulskiego z 1881 r.

Jakub Centnerszwer  

 
 
1798-07-13 - 1880-11-30
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Centnerszwer Jakub (1798–1880), matematyk i pedagog polski, urodzony w Warszawie 13 VII w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej, lata dziecinne i młodzieńcze spędził, jak prawie cała ówczesna młodzież żydowska, na tradycyjnej nauce przedmiotów religijnych i talmudu. Tylko do rzadkich jednostek przenikało w ukryciu słabe światełko nauk świeckich, budząc w nich dążenie do poznania tego świata, tak bliskiego a tak niedostępnego. C. do tych jednostek należał. Poznawszy początki matematyki, party żądzą wiedzy, zwalczywszy wszelkie przeszkody, wyjechał do Niemiec, gdzie wśród ówczesnych dążeń emancypacyjnych ludności żydowskiej spodziewał się znaleźć możność urzeczywistnienia swych aspiracji. Przewidywania te nie zawiodły: w Berlinie mógł C. korzystać z wykładów matematyki i poświęcić się ulubionej pracy nad tablicami rachunkowymi. W r. 1825 wydane zostały w Berlinie jego tablice do wykonywania mnożeń i obliczania kwadratów i pierwiastków: Neuerfundene Multiplikations- und Quadrat-Tafel vermittelst welcher man die Produkte aller vierzifferigen und die Wurzeln aller fünfzifferigen Zahlen sehr leicht finden kann. Do książki tej napisali przedmowę profesorowie Grüson i Ideler. Wspomina o tej książce C-a matematyk angielski Glaisher w raporcie Komisji tablic matematycznych (Report of the Committee on Mathematical Tables), Londyn 1878. Po ukończeniu nauk w Berlinie udał się C. do Szkoły budownictwa w Hamburgu; dyplom w tej szkole otrzymany nie dawał mu prawa praktyki w Królestwie to też budownictwem mógł zajmować się tylko prywatnie, sporządzając plany i kosztorysy, głównie zaś poświęcił się pracy nauczycielskiej. W założonej w r. 1826 w Warszawie rządowej Szkole rabinów z polskim językiem wykładowym przedmiotów świeckich został mianowany nauczycielem matematyki i pozostał na tym stanowisku aż do zamknięcia szkoły w r. 1862. W Szkole Handlowej niedzielnej, utrzymywanej przez Zgromadzenie Kupieckie w Warszawie, prowadził naukę matematyki od r. 1851 do 1864. Po wprowadzeniu do Królestwa monety rosyjskiej Cesarstwa opracował i wydał w r. 1842 Nowe tablice zamiany monety polskiej na rosyjską i odwrotnie wraz z tablicą ruchomą do tego celu służącą. Przygotował do druku pracę o chronologii izraelitów, starożytnej i nowoczesnej. Ogłosił gruntowny rozbiór krytyczny książki: »Zasady algebry Mayera i Choqueta«, przełożone na język polski przez W. Wrześniowskiego, W. 1845, w »Bibl. Warsz.« 1847, III–IV. Zmarł w Warszawie 30 XI 1880.

 

Archiwum Oświatowe, Akta Komisji W. R. i O. P., A. z dziejów Gminy Starozakonnych w Warszawie, I. Szkolnictwo, W. 1907; »Tygodnik Ilustr.« W. 1881.

Samuel Dickstein

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Jerzy Szujski

1835-06-16 - 1883-02-07
historyk
 

Napoleon Mateusz Orda

1807-02-11 - 1883-04-26
rysownik
 

Andrzej Grabowski

1833-11-19 - 1886-09-02
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Leon Julian Padlewski

1870-04-24 - 1943-09-08
bakteriolog
 

Aleksander Molinari (Molinary)

1772-01-05 - 1831-01-20
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.