INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gertruda Peszlowa (z domu Ditmar)  

 
 
brak danych - ok. 1451
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Peszlowa z Ditmarów Gertruda (zm. ok. 1451), mieszczka poznańska. Była (już w r. 1408) żoną kupca poznańskiego, także rajcy (w r. 1402) Mikołaja Peszla. Jej siostra Elżbieta była żoną Jana Fafki (Fawki), długoletniego rajcy i burmistrza poznańskiego. W r. 1411 P. ufundowała wraz z mężem altarię w kościele parafialnym Św. Marii Magdaleny w Poznaniu i kaplicę zwaną potem Peszlowską, późniejszą nekropolię Peszlów. P. znacznie przeżyła męża, który zmarł po 13 X 1419, i po jego śmierci prowadziła samodzielnie liczne interesy kupieckie. W r. 1423 odbyła też podobno pielgrzymkę do Rzymu. Znaczną część dochodów przeznaczyła na fundacje społeczne i nabożne w Poznaniu: w r. 1420 uposażyła prepozyturę w istniejącym od niedawna kościele Św. Krzyża, obsługującym przyległy szpital dla trędowatych. Zapewne niedługo potem, przed r. 1430, ufundowała i uposażyła w Poznaniu kaplicę i szpital Św. Gertrudy dla uczniów szkoły miejskiej. Zmarła wkrótce po r. 1450.

Z małżeństwa z Mikołajem Peszlem P. miała synów: Pawła, w r. 1421 studenta Uniw. Krak., potem proboszcza i kanonika średzkiego, i Andrzeja, kupca poznańskiego, którym przekazała majątek, m. in. dwa kramy sukienne. Córka Anna była żoną kupca Jana Pacierza, potem Mikołaja Wildy, wieloletniego burmistrza poznańskiego.

 

Mika M. J., Studia nad patrycjatem poznańskim w wiekach średnich, P. 1937 s. 66 n.; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II 652–3; Pohorecki F., O dawnym szpitalu i kościółku Św. Krzyża w Poznaniu, „Kron. m. P.” R. 9: 1931 s. 341 n.; – Kod. Wpol., VIII nr 860; – Arch. Państw. w P.: Akta m. Poznania D 414, 416, 422, 423.

Antoni Gąsiorowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.