INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Giacinto (Jacynt) Campana  

 
 
XVI/XVII w. - poł. XVII w.
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Campana Giacinto (Jacynt), malarz szkoły bolońskiej, z pierwszej połowy w. XVII, urodzony ok. r. 1600 (?). Uczeń Fr. Brizziego i Fr. Albaniego. Dekorował malowidłami wespół z Camillem Gavasetti Palazzo del Giardino w Parmie (sceny z Tassa, w dwóch pokojach, najpóźniej w r. 1628) i pozostawił prace w kościołach w Bolonii: w Ospedale S. Francesco (w kaplicy Rainieri, Śmierć św. Józefa i Męczeństwo św. Urszuli, i w S. Maria dei Servi (w kaplicy Zoppi, fresk z przedstawieniem Boga Ojca), oraz w katedrze w Piacenzy (Św. Barbara, w pierwszej kaplicy na lewo). Albani zalecał go jako swego ucznia dworowi hiszpańskiemu, za sprawą jednak kardynała Santa Croce znalazł się C. w Polsce w służbie Władysława IV. Jedynym dotychczas wykrytym śladem tej działalności artysty jest wiadomość o wykonywaniu przezeń bliżej nieokreślonych prac w kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej i o kwocie 400 talarów, którą król kazał mu wypłacić za nie, w lipcu 1639 r. (pismem datowanym z Trok), oraz o przetrzymywaniu mu wypłaty przez pewien czas, co go skłoniło do śmiałego upominania się o nią. Pobyt C-y w Polsce mógł trwać co najmniej lat 7: pod datą 11 II 1646 r. zanotowano go w Warszawie jako świadka ślubu, z tytułem »Pictor Sacrae Regiae Majestatis«. Zasłużony dziełem o malarzach bolońskich Cario Cesare Malvasia przypomina w nim parę razy związek C-y z Polską. Widocznie był to fakt dobrze mu pamiętny jako uczniowi C-y i zapewne głośny podówczas. Bądź co bądź był C. prawdopodobnie najwybitniejszym z malarzy Bolończyków, którzy dotarli do Polski. Zmarł w niej »nie zdoławszy znieść miejscowych chłodów, będąc bardzo szczupły, delikatny i słabego zdrowia«.

 

Malvasia C. C., Felsina pittrice, vite de pittori Bolognesi, I 547–8, II 39, 215, 264, 266, 281, 370, 397, 399; Bolognini Amorini A., Vite dei pittori ed artefici bolognesi, Bologna 1843, V, 150/1; Thieme-Becker; Batowski Z., Giacinto C. i kaplica św. Kazimierza w Wilnie, Biuletyn naukowy wyd. przez Zakład archit. pol. Politechniki Warszawskiej (I), W. 1932, 72 i nast. (z wskaz. materiałów archiw.).

Zygmunt Batowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Iwan Sulima

2 poł. XVI w. - 1635-12-12
przywódca powstania kozackiego
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.