INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Giacinto (Jacynt) Campana  

 
 
XVI/XVII w. - poł. XVII w.
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Campana Giacinto (Jacynt), malarz szkoły bolońskiej, z pierwszej połowy w. XVII, urodzony ok. r. 1600 (?). Uczeń Fr. Brizziego i Fr. Albaniego. Dekorował malowidłami wespół z Camillem Gavasetti Palazzo del Giardino w Parmie (sceny z Tassa, w dwóch pokojach, najpóźniej w r. 1628) i pozostawił prace w kościołach w Bolonii: w Ospedale S. Francesco (w kaplicy Rainieri, Śmierć św. Józefa i Męczeństwo św. Urszuli, i w S. Maria dei Servi (w kaplicy Zoppi, fresk z przedstawieniem Boga Ojca), oraz w katedrze w Piacenzy (Św. Barbara, w pierwszej kaplicy na lewo). Albani zalecał go jako swego ucznia dworowi hiszpańskiemu, za sprawą jednak kardynała Santa Croce znalazł się C. w Polsce w służbie Władysława IV. Jedynym dotychczas wykrytym śladem tej działalności artysty jest wiadomość o wykonywaniu przezeń bliżej nieokreślonych prac w kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej i o kwocie 400 talarów, którą król kazał mu wypłacić za nie, w lipcu 1639 r. (pismem datowanym z Trok), oraz o przetrzymywaniu mu wypłaty przez pewien czas, co go skłoniło do śmiałego upominania się o nią. Pobyt C-y w Polsce mógł trwać co najmniej lat 7: pod datą 11 II 1646 r. zanotowano go w Warszawie jako świadka ślubu, z tytułem »Pictor Sacrae Regiae Majestatis«. Zasłużony dziełem o malarzach bolońskich Cario Cesare Malvasia przypomina w nim parę razy związek C-y z Polską. Widocznie był to fakt dobrze mu pamiętny jako uczniowi C-y i zapewne głośny podówczas. Bądź co bądź był C. prawdopodobnie najwybitniejszym z malarzy Bolończyków, którzy dotarli do Polski. Zmarł w niej »nie zdoławszy znieść miejscowych chłodów, będąc bardzo szczupły, delikatny i słabego zdrowia«.

 

Malvasia C. C., Felsina pittrice, vite de pittori Bolognesi, I 547–8, II 39, 215, 264, 266, 281, 370, 397, 399; Bolognini Amorini A., Vite dei pittori ed artefici bolognesi, Bologna 1843, V, 150/1; Thieme-Becker; Batowski Z., Giacinto C. i kaplica św. Kazimierza w Wilnie, Biuletyn naukowy wyd. przez Zakład archit. pol. Politechniki Warszawskiej (I), W. 1932, 72 i nast. (z wskaz. materiałów archiw.).

Zygmunt Batowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.