INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz Arakiełowicz  

 
 
1732-08-14 - 1798-06-15
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Arakiełowicz Grzegorz (1732–1798), jezuita. Ur. 14 VIII 1732, do zakonu wstąpił 1 VIII 1749, uczył w klasach niższych lat 6, filozofji w Przemyślu lat 4, w Lublinie rok. Postępowy zwolennik filozofji eklektycznej, starającej się harmonizować główne zasady filozofji scholastycznej ze zdobyczami nauk przyrodniczych. W teorji poznania, zwanej przez siebie krytyką, wyjmuje z pod powagi nauczycielskiej kościoła te prawdy, które ani bezpośrednio ani pośrednio nie dotyczą nauki wiary i obyczajów, jakiemi są liczne prawdy ściśle filozoficzne, a zwłaszcza przyrodnicze. Broni filozofji Arystotelesa, jej zgodności z nową myślą filozoficzną katolickich uniwersytetów, całą winę zepsucia tej filozofji zwalając na arabskich komentatorów. Łatwowierności ludu w przyjmowaniu cudów przeciwstawia rozumny krytycyzm, który ściśle naukowo może obronić cuda Chrystusa i cuda, przez komisje papieskie stwierdzone (Propositiones selectae ex universa philosophia, Przemyśl 1768). Na podstawie tych zasad w rozprawie De mundi systemate (Przemyśl 1768) broni systemu Kopernika, stwierdza, że zgodna nauka Ojców Kościoła jest dowodem teologicznym tylko w rzeczach wiary i obyczajów, a nie w fizyce i astronomji. Dziś Ojcowie przyjęliby bez wahania system Kopernika. Używać dosłownego znaczenia Pisma św. dla rozstrzygania zagadnień przyrodniczych, to odrywać Pismo Boże od świętego celu do spraw zupełnie mu obcych, a równocześnie dawać niewierzącym sposobność do jego pogardy. Po kasacie udał się na Białą Ruś i um. w Dyneburgu 15 VI 1798.

 

Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933; Archiwum Centralne Tow. Jez. Pol. 42 i 48, Catalogi.

Ks. Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 

Jan Emanuel Gilibert

1741-06-21 - 1814-09-02
botanik
 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.