INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gustaw Aleksander Siegfried  

 
 
1807-02-07 - 1847-06-12
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Siegfried Gustaw Aleksander (1807–1847), lekarz, powstaniec 1831 r., towiańczyk, tłumacz „Literatury słowiańskiej” Adama Mickiewicza na język niemiecki. Ur. 7 II we wsi Wiązowna koło Warszawy, był synem radcy wojewódzkiego Jana i Ludwiki z domu de Vic.

W r. 1829 S. ukończył gimnazjum w Łomży i 6 X t.r. zapisał się na Wydz. Lekarski Uniw. Warsz. Po wybuchu powstania listopadowego zaciągnął się do wojska polskiego i we wrześniu 1831 otrzymał stopień podporucznika w 23. pp liniowej, wchodzącym w skład załogi twierdzy Modlin. Po upadku powstania ściągnięty przez ojca do Prus Wschodnich, kontynuował od r. 1832 studia medyczne na uniwersytecie w Królewcu, a od jesieni 1834 w Berlinie, skąd jesienią 1835 przeniósł się do Halle, gdzie 15 VIII 1836 uzyskał doktorat medycyny na podstawie rozprawy De morbo infantili frequentissimo et casibus nonnullis ozaenae scrophulosae (Halis 1836). Osiadł następnie w W. Ks. Pozn. jako lekarz wolno praktykujący w Kościanie.

W r. 1841 S. zamieszkał w Paryżu jako dobrowolny emigrant. Zetknąwszy się z towiańczykami, wstąpił do paryskiego Koła, przechodząc z protestantyzmu na katolicyzm, zaprzestał praktyki lekarskiej. Dn. 7 VIII 1842 podpisał, wraz z innymi wyznawcami mistrza, list do francuskiego ministra spraw wewnętrznych Ch. Duchela w sprawie wydalenia Andrzeja Towiańskiego z Francji. Gdy 22 I 1843 dokonano w Kole podziału w drodze losowania na siódemki, S. wszedł w skład czwartej, której «stróżem» był Seweryn Goszczyński. Dn. 21 III t.r. – jak zanotował Goszczyński – S. postawił wniosek, by «uderzyć Kołem» we wszystkie partie emigracyjne; każda siódemka miała sobie wybrać jedno stronnictwo dla obwieszczenia mu Słowa Bożego. Projekt przyjęto jednomyślnie, nie został jednak zrealizowany. Dn. 27 III 1843 S. podpisał akt protestacyjny w sprawie renegata Teofila Mirskiego.

S., bliski znajomy Mickiewicza, uzyskał odeń zgodę na przekład na język niemiecki kursów „Literatury słowiańskiej”. Przekład ten, opatrzony przedmową poety (Mickiewicz nazwał w niej S-a «przyjacielem»), ukazał się w l. 1843–5 pt. „Vorlesungen über slawische Literatur und Zustände” (Leipzig und Paris, Teil I–IV). W tłumaczeniu pomagali S-owi, jak informuje on w przedmowie do cz. 1, Kazimierz Kunaszowski, Jan Nepomucen Rembowski i Hermann Ewerbeck. S. zmarł w Paryżu 12 VI 1847 w szpitalu Beaujon, po długiej chorobie, podczas której opiekowali się nim Adam i Celina Mickiewiczowie. Został pochowany w Paryżu na cmentarzu Montmartre.

Rodziny S. zapewne nie założył.

 

Adam Mickiewicz. Zarys bibliograficzny, W. 1957; Gerber, Studenci Uniw. Warsz.; Kośmiński, Słown. lekarzów; Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., VII–VIII; – Pigoń S., Jan Nepomucen Rembowski, w: tenże, Z ogniw życia i literatury, Wr. 1961 s. 233; Zakrzewski B., „Hajże na Soplicę!”, Wr. 1990; – Bońkowski H. N., Zmarli, „Dzien. Narod.” 1847 nr 324 s. 1300; Goszczyński S., Dziennik Sprawy Bożej, W. 1984 I–II; tenże, Listy, Kr. 1937; Makowiecka Z., Mickiewicz w College de France, W. 1968 (Kronika życia i twórczości Mickiewicza); taż, Brat Adam, W. 1973 (Kronika życia i twórczości Mickiewicza); Mickiewicz A., Dzieła. Wydanie narodowe, t. XV–XVI: Listy cz. II–III, Kr. 1954–5 passim; Motty M., Przechadzki po mieście, W. 1957 I–II; Siegfried G., De morbo infantili frequentissimo…, Halis 1836 (tu Autobiografia S-ego) – B. Pol. w Paryżu: rkp. 387 s. 271, rkp. 560 s. 259.

Rościsław Skręt

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.