INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Gustaw Macewicz      Gustaw Macewicz, wizerunek na podstawie fotografii.

Gustaw Macewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Macewicz Gustaw (1879–1933), generał brygady, pilot. Ur. 5 IX w majątku Prussy w pow. czerkawskim ziemi kijowskiej. Był synem Gustawa i Kazimiery z Cywińskich. Po ukończeniu realnej szkoły w Warszawie, a następnie Oficerskiej Szkoły Kawalerii w Elizawetgradzie (obecnie Kirowograd) uzyskał stopień podporucznika. W l. 1900–11 służył w 9 p. kirasjerów w Białej Cerkwi. W r. 1908 awansował na podrotmistrza. W czerwcu 1912 ukończył Szkołę Pilotów w Sewastopolu i został przeniesiony do lotnictwa. Dowodził 7 eskadrą w twierdzy Osowiec, a następnie 9 dywizjonem lotniczym. Od września 1916 był inspektorem wojsk lotniczych w sztabie Frontu Zachodniego. W t. r. awansował na rotmistrza, a w r. n. – na podpułkownika. W r. 1917 wstąpił do I Korpusu Polskiego. W maju 1918 został zdemobilizowany. Jesienią 1918 powrócił do Polski, gdzie został przyjęty w stopniu pułkownika do W. P. W styczniu 1919 był mianowany inspektorem Wojsk Lotniczych formacji wielkopolskich. W czerwcu 1919 awansował do stopnia generała brygady. We wrześniu 1919, po złączeniu Wielkopolski z pozostałymi dzielnicami, objął stanowisko inspektora Wojsk Lotniczych W. P. W marcu 1920, po reorganizacji Min. Spraw Wojskowych przeszedł na stanowisko szefa Departamentu Żeglugi Powietrznej Min. Spraw Wojskowych. Przez niecały miesiąc (wrzesień, październik 1921) pełnił funkcję zastępcy dowódcy Okręgu Korpusu Lublin. Dn. 21 X 1921 z powrotem powołany na szefa Departamentu Żeglugi Powietrznej, zwolniony został z tego stanowiska w styczniu 1923. Przeniesiony został w stan spoczynku z dn. 30 IX 1925.

M. był inicjatorem budowy pomnika ku czci poległych lotników w Warszawie oraz stworzenia funduszu zapomogowego dla inwalidów lotnictwa i sierot po poległych. Zmarł 31 I 1933. Był żonaty z Katarzyną z Jampolskich, 1.v. Baranowską. M. był odznaczony Orderem Polonia Restituta 3 kl., orderem francuskiej Legii Honorowej 4 kl. oraz orderami rosyjskimi.

 

Enc. Wojsk., V; Mała encyklopedia lotnicza, W. 1938 s. 262, 263; W. Enc. Powsz., (PWN); Rocznik oficerski, W. 1923, 1924, 1928; – Ku czci poległych lotników. Księga pamiątkowa, W. 1933 s. 385; – „Kur. Warsz.” 1933 nr 83; – Centr. Arch. Wojsk.: Akta personalne M-a t. 10 482.

Mieczysław Cieplewicz

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.