INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hanusz Dill (Dilling, Dylle, Thyl, Til)  

 
 
2 poł. XVI w. - ok. poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dill (Dilling, Dylle, Thyl, Til) Hanusz, złotnik poznański, pochodzący z Frankfurtu n. M., katolik, przyjął w r. 1615 prawo miejskie w Poznaniu; w tymże roku wstąpił do cechu złotniczego. Należał do najwybitniejszych złotników poznańskich tego czasu; uczniami jego byli: Gotfryd Wolf z Wrocławia, Jordan Dill (jego brat) z Frankfurtu n. M., Stanisław Matejczyk z Łowicza, Jeremiasz Pellka, Zachariasz Lehmann z Poznania, Wincenty Wacławowicz. Występował w poznańskich aktach radzieckich od r. 1616 do 1664 jako »aurifaber«, »jubiler« i »mercator«; pracował dla dworu królewskiego w r. 1636 i niejednokrotnie dla magistratu poznańskiego (m. in. wykonał w r. 1625 »midnicę z nalewką na wesele Jego Mości P. Kanclerza«, w r. 1639 »roztruchan, którego miasto darowało J. M. księdzu referendarzowi«); trudnił się także sprzedażą wyrobów złotniczych, sprowadzanych z Augsburga i Norymbergi, co spowodowało liczne zatargi z poznańskim cechem złotniczym, tak że z początkiem r. 1633 przestał uczęszczać na posiedzenia cechu. Złotnicy poznańscy zarzucili mu m. in., że sprowadza gotowe wyroby, względnie każe je wykonywać w małych miasteczkach, że cechuje je własnym gmerkiem i znakiem takim, jaki mają niemieckie wyroby, by je później sprzedać za towar augsburski, norymberski lub lipski. Również złotnicy lwowscy zarzucili w r. 1634 jego komisantowi, Adamowi Jackowiczowi, że tenże towary augsburskiej i norymberskiej roboty złotniczej sprzedawał na jarmarku w Łucku, ominąwszy skład we Lwowie. – D. zajmował się również rysowaniem względnie sztychowaniem wzorów złotniczych, ozdób z liści i innych ornamentów. Rycina w Muzeum ks. Czartoryskich w Krakowie, przedstawiająca dekoracyjny bukiet kwiatów, podpisana: »J. Sommer Excudit. Cum Privil. Regis – Jean Dill Polonais invent.«, należy do serii ornamentów złotniczych, wydanej w Amsterdamie, przypuszczalnie dopiero po śmierci złotnika.

 

Arch. Państw. w Poznaniu: Acta Cons. 1615–64, Calc. Posn. 1625–39, Varia Posn. 65, 67, 68; Heinecke, Dict. des Art. 1790, IV 725; Füssli, Allgem. Künstlerlexikon 1779–1819, cz. II, 287; Spraw. Kom. do Bad. Hist. Szt. w Polsce, Kr. 1906, t. VII, s. CIII i CCCXCVII; Łoziński W., Złotnictwo lwowskie, Lw. 1912, 98; Wicherkiewiczowa M., Rynek Pozn. i j. patrycjat, P. 1925, 65; »Prace Kom. Hist. Sztuki«, Kr. 1919, t. I, s. XXVIII; Thieme-Becker IX 290.                                                                 

Alfred Brosig

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Henryk (de Valois)

1551-09-19 - 1589-08-02
król Polski
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.