INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Hiacynt (Hiacent) Alchimowicz     

Hiacynt (Hiacent) Alchimowicz  

 
 
1841-09-11 - po 1897
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Alchimowicz Hiacent (1841 – po 1897), malarz, ur. 11 IX w Dziębrowie, pow. dziśnieńskiego na Litwie. Wyszedłszy z gimnazjum wileńskiego, ukończył szkołę mierniczą; w r. 1864 emigrował do Francji, pracując jako rysownik techniczny przy budowie kolei żel. w Arcachon koło Bordeaux, następnie w Amélie-les-Bains, wreszcie w Perpignan. Od r. 1872 poświęcił się głównie malarstwu, najpierw pod kierunkiem brata swego, Kazimierza, w Perpignan, a potem w 1889 r. w Paryżu, pod kierunkiem Guillaume’a, Belay’a, Colin’a, Chipiez’a, M. Duval’a. Brał udział w różnych wystawach, organizowanych w większych miastach poł. Francji, uzyskał wiele medali i innych odznaczeń (w Castres, Narbonne, Nîmes). Od r. 1876 był profesorem gimnazjum w Perpignan. W r. 1894 na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie wystawił obraz Przy świetle księżyca (motyw z nad morza). Zmarł po r. 1897.

 

Katalog ilustr. Wystawy Szt. Wsp. we Lwowie, 1894, wyd. III, 11 i repr.; Słown. Artystów Pol., I; Świeykowski, Pamiętnik T. P. S. P., Kr. 1905, wyd. I, 254; Thieme-Becker, I, 238 (K. M. Górski).

Mieczysław Treter

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.