INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Hieronim Kuczalski     

Hieronim Kuczalski  

 
 
1818 - 1885-12-08
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kuczalski Hieronim, krypt. H. K. (1818–1885), literat, autor utworów dla dzieci. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, ur. we wsi Worobiówka w gub. kijowskiej, kształcił się w szkołach kijowskich, następnie na wydziale medycznym uniwersytetu w Kijowie. W r. 1848 przerwał studia, wznawiając je dopiero po dwóch latach na wydziale przyrodniczym w Paryżu. Po studiach osiadł w gub. wołyńskiej, gdzie pełnił obowiązki sędziego pokoju, równocześnie zajmując się gospodarstwem wiejskim. Brał udział w powstaniu styczniowym, za co skonfiskowano mu majątek i skazano na paroletnie zamieszkanie w mieście Ołoniec koło Pietrozawodska. W r. 1869 przyjechał do Warszawy, gdzie począwszy od połowy lat siedemdziesiątych zajmował się działalnością literacką, pracą tłumaczeniową i recenzyjną. Najbardziej jednak – zgodnie zresztą z kierunkiem wykształcenia – upodobał sobie funkcję popularyzatora w zakresie nauk przyrodniczych, którą spełniał z powodzeniem. Przystąpił do współpracy z „Przyjacielem Dzieci”. Szczególnie popularne wśród czytelników „Przyjaciela” były jego Pogadanki z ojcem, w których – kryjąc się pod kryptonimem H. K. – omawiał ciekawostki z zoologii, geografii, botaniki, fizyki, kultury, etnografii, charakteryzował uczonych przyrodników, próbował rozwiązywać różne zagadki ze świata przyrody. Sięgał tu często do dzieł Kamila Flammariona, znakomitego astronoma francuskiego, wówczas bardzo popularnego w Polsce. Analogiczne tematy poruszał w innych cyklach (Gawędy naukowe, Podróże, opisy miejscowości, ludów i ich zwyczaje, Wiadomości z nauk przyrodniczych) w „Przyjacielu Dzieci” oraz w „Tygodniku Mód i Powieści”. Prowadził tu Kronikę naukową w latach siedemdziesiątych. W latach osiemdziesiątych podjął jeszcze inne prace literackie: na łamach „Tygodnika Mód i Powieści” pisał sprawozdania teatralne, głównie z przedstawień sztuk francuskich, tłumaczył utwory pisarzy francuskich, próbował nawet tworzyć własne sztuki dramatyczne. Nie opublikował jednak żadnej książki. Jako tłumacz brał udział w redagowaniu dodatku miesięcznego „Przeglądu Tygodniowego” (przekłady utworów Flammariona). Recenzje teatralne i pogadanki przyrodnicze pisał do ostatnich dni swego życia. Zmarł w Warszawie 8 XII 1885 r.

 

Enc. Wych., III 142–3 (P. Chmielowski, Czasopisma polskie dla młodego wieku); – „Kur. Warsz.” 1885 nr 340, 342 b; „Nowa Ref.” 1885 nr 285; „Tyg. Mód i Powieści” 1885 nr 51 (J. K. Gregorowicz).

Józef Zbigniew Białek

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leon Wyczółkowski

1852-04-12 - 1936-12-27
malarz
 

Józef Brandt

1841-02-11 - 1915-06-12
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Artur Bardzki

1838-04-10 - 1916-01-21
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.