INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Hipolit (Edouard Hippolyte) Bleschamps (Jacob de Bleschamp)      Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego (1763-1813) w rzece Elstera, 1813 - szkoła francuska - w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie - fragment.

Hipolit (Edouard Hippolyte) Bleschamps (Jacob de Bleschamp)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bleschamps Hipolit (1789–1813), oficer wojsk polskich. Urodził się jako syn ordonatora marynarki w Hawrze(?) w r. 1789, a kształcił się w liceum w Rennes. Wcześnie okazał powszechne zresztą w jego pokoleniu zamiłowanie do zawodu wojskowego; doszedłszy do wieku poborowego, nie chciał dać się zastąpić i został prostym żołnierzem w szeregach francuskich. Ażeby zapewnić mu szybszy awans, spokrewniony z nim generał Lacour (Jubé?) postarał się go umieścić w armji Księstwa Warszawskiego. Mianowany tam podporucznikiem w 3. p. p. w r. 1808 jako nadliczbowy, w ciągu kampanji r. 1809 posunięty na porucznika, był przy generale Kamienieckim, który komenderował okręgiem lubelskim. W r. 1810 miał zlecone zbadanie biegu Bugu na odcinku tworzącym granicę w związku z wywiadem, jaki prowadzono w przewidywaniu starcia z Rosją. Dochował się ten jego operat. Po dłuższych staraniach mianowany został kapitanem 12 I 1811 r. Idąc na Moskwę, B. wraz z całym sztabem V korpusu Wielkiej Armji podpisał w Dołhinowie 21 VII 1812 akces do Konfederacji Jeneralnej Królestwa Polskiego. Zresztą nic bliższego nie wiadomo z jego służby, a do historji przeszedł dzięki temu, że śmierć znalazł przy boku księcia Józefa 19 X 1813 r. Chcąc ratować Poniatowskiego, B. skoczył za nim do wezbranej Elstery i również utonął. To poświęcenie się legenda przeciwstawiła dość powszechnej prostracji w otoczeniu wodza polskiego.

 

Rkp. 5 w zbiorach raperswilskich (bałamutne, ale jedyne wiadomości o jego rodzinie); Rkp. B. Jag. 4286; Gembarzewski Br., Wojsko polskie (1807–1814); Korespondencja ks. Józefa Poniatowskiego z Francją IV wyd. A. M. Skałkowski; tenże, O cześć imienia polskiego, Lw. 1908.

Adam M. Skałkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.