INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Nepomucen Dziewanowski h. Bolesta     

Jan Nepomucen Dziewanowski h. Bolesta  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dziewanowski Jan Nepomucen (1782–1808), ur. w Płonnem. Stanął w Poznaniu na wiadomość o wybuchu powstania i ze względu na znajomość języka francuskiego i rosyjskiego był użyty przez gen. Dąbrowskiego do misji wywiadowczej, następnie został przydzielony do sztabu Dywizji gen. Milhaud. Potem wstąpił do formującego się pułku szwoleżerów gwardii, gdzie 5 VI 1807 r. otrzymał stopień kapitana. Odprowadził piąty z kolei detaszament pułku do Francji. Dowodził 3. kompanią w 3. szwadronie, który odznaczył się pod Samosierrą. W chwili natarcia 30 XI 1808 r. Kozietulski dowodzący szwadronem został kontuzjowany i stracił konia. Najstarszy stopniem D., poprowadził go na drugą i trzecią baterię, utrzymując się pomimo kilku ran na koniu. Przy zdobyciu tej ostatniej baterii padł ciężko ranny. Na placu bitwy otrzymał z rąk Napoleona legię honorową. Był jedynym Polakiem, wymienionym w biuletynie omawiającym szarżę pod Samo-Sierrą. Zmarł z ran w szpitalu w Madrycie dnia 5 XII 1808 r.

 

Bibl. Narod., Coll. aut. 210, t. Xl; Rembowski Aleksander, Źródła do historii pułku lekkokonnych gwardii Napoleona I, W. 1899; Załuski Józef, Wspomnienia o pułku lekkokonnym polskim gwardii Napoleona I, Kr. 1861; Płaczkowski Wincenty, Pamiętniki, Żytomierz. 1861; Łubieński Roger, Generał Tomasz Pomian hrabia Łubieński. W. 1899, I; Boniecki; Enc. Wojsk. III.

Janusz Staszewski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.