INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Elżbieta     

Elżbieta  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Elżbieta (1736–1818), królewna polska, przedostatnia córka Augusta III i Marii Habsburżanki, ochrzczona zdaje się jako Maria E., chowała się w Dreźnie, w otoczeniu 5 braci i trzech sióstr, jako mala »Lisl«. Niespokojny temperament ujawniał się w kłótniach domowych, przy czym E. i Karol występowali solidarnie przeciw Marii Antonii, żonie najstarszego królewicza Fryderyka Chrystiana. Kłótnie cichły, gdy utalentowana bratowa wprowadzała E-tę na dworską scenę, dla której sama komponowała operę, a z czasem zagłuszyła je wojna Siedmioletnia (1756). E. została w Dreźnie pod okupacją pruską, a pod opieką szwagierki; zaznała bombardowania, biedy i niewygód. W sierpniu 1756 r. przyjechała do Pragi, ale i tam czuła się duchowo źle, więc wróciła do Drezna. Gdy nastał pokój w Europie, odżyły niesnaski między E-tą a elektorową wdową M. Antonią, zwłaszcza odkąd tą ostatnią książę administrator Ksawery dopuścił do polityki. Męża dla E-ty nie znaleziono, bo też najwpływowsza w tej sprawie Maria Teresa, nie lubiła E-ty. Księżniczka odczuła boleśnie wydalenie z dworu księdza Victora, ochmistrza dzieci elektorskich, przez którego ona i Karol obiecywali sobie zdobyć wpływ na młodego Fryderyka Augusta (1765). Nie znaczy to, żeby E. popierała zamiary Karola względem Polski i Kurlandii; właśnie przy poparciu Rosji zabiegali Sasi (bezskutecznie) w r. 1767 o apanaże dla E-ty i Kunegundy od Rzeczypospolitej, a w r. 1768 francuska dyplomacja wykryła, że królewna uprawia miłostki z rosyjskim posłem Biełosielskim. Po czterech latach, kiedy szwedzki poseł Friesendorf w pośpiechu opuszczał Drezno, tłumaczono to też romantycznym stosunkiem między nim, a jedną z królewien. Z tego światka intrygi i miłości, księżniczka Krystyna schroniła się do klasztoru. E. pół wieku przeżyła bez męża i bez »postanowienia«. O tym okresie jej życia brak informacji.

 

Weber K. von, Maria Antonia Walpurgis, 2 t. Drezno 1857; Lippert W., Kaiserin M. Theresia u. Kurfürstin M.Antonia, Lipsk 1908; relacja francuskiego posła Fischera 14 VIII 1768 w paryskim Arch. Spr. Zagr.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.