INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Fryderyk Chrystian Wettyn      Fryderyk Chrystian Wettyn, frag. obrazu Pietro Rotariego z 1755 r.

Fryderyk Chrystian Wettyn  

 
 
1722-09-05 - 1763
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fryderyk Chrystian (1722–1763), królewicz polski, najstarszy syn Augusta III z Marii Józefy Habsburżanki, ur. 5 IX, prawie całe życie spędził w Dreźnie, unieruchomiony w pałacach skutkiem nieuleczalnej niemocy w nogach (zapewne Heine-Medina). O ile wiadomo, raz tylko próbował kuracji na wyspie Ischia, gdy odprowadzał do Neapolu wydaną za Karola Bourbona siostrę; w r. 1739 bawił w Rzymie. Choroba wpłynęła dodatnio na jego rozwój duchowy: gdy młodsi bracia: Ksawery, Karol, Albrecht, jeździli na kampanie wojenne i używali niekiedy kawalerskich rozkoszy, on, kształcąc się pod okiem najpierw księdza Accoramboniego, potem pod kierunkiem ochmistrza hr. Wackerbarth-Salmoura, pogrążał się w poważnej lekturze, lubił muzykę i sztuki plastyczne. Prócz ojczystego języka władał też od młodości francuskim, włoskim i łaciną. Współcześni cenili jego wysoką kulturę: Winckelmann dla niego pisał swe listy z okazji wykopalisk pompejańskich, Gellert wyznawał, że nie czuje się dość utalentowanym, by rymem sławić jego przymioty.

Widząc ułomność królewicza matka próbowała go nakłonić do stanu duchownego, aby w ten sposób Ksawery nastąpił po ojcu w Saksonii, a może i w Polsce. Ojciec upatrywał dlań żony wśród «mesdames de France«. Wreszcie 13 VI 1747 Fr. Chr. zaślubił ambitną i jeszcze bardziej od niego utalentowaną Marię Antonię Walpurgis, córkę cesarza Karola VII z domu Wittelsbachów. Ta małżonka strzegła nadal jego praw dynastycznych, a na wypadek jego śmierci miała gotowego pretendenta w osobie synka, Fryderyka Augusta. Toteż w latach, kiedy dwór drezdeński myślał o elekcji następcy tronu w Polsce (1750–3), kandydatem był nikt inny jak najstarszy królewicz. Zdawał on sobie z tego sprawę i chociaż Polski nigdy nie oglądał, interesował się nią żywo. Jemu też zadedykował Stefan Garczyński swą »Anatomię Rzplitej« (1751), chwaląc jego »aplikację do państwa naszego języka«: »W tym języku tak się dobrze, Najjaśniejszy Panie, wyperfekcjonowałeś, że teraz między wszystkimi senatorami i ministrami prym bierzesz w doskonałej polskiego dyskursu ekspresji«. Nie mógł nie ubolewać inteligentny królewicz nad bezmyślną polityką polską Brühla, który też odpłacał mu niechęcią i nie ułatwiał podróży do Polski.

Wojna siedmioletnia rozłączyła Fryderyka z ojcem na długo, a z matką († 1757) na zawsze. Królewiczowska para została w Dreźnie, by zaznaczać prawa dynastii do elektoratu (który Fryderyk Wielki myślał »anéantir«, tj. pochłonąć), aby opiekować się wiernym ludem i w miarę możności rządzić. Od r. 1758 Fr. C. prowadził departament kameralny; 20 IX po wycofaniu się Prusaków oboje z żoną pojechali do Pragi, stamtąd w styczniu do Monachium, na 20 I 1762 wrócili do Drezna, a że już wówczas sprawa koalicji była przegrana, więc Fr. C. dążył do porozumienia się z królem pruskim. On to wymógł na Auguście III wysłanie radcy Fritscha na rokowania hubertburskie, i sam, kierując ową negocjacją, próbował sobie utorować drogę do tronu polskiego. Sprawa następstwa stała teraz znacznie gorzej, niż poprzednio: w r. 1752 Czartoryscy obiecywali poprzeć przyszłego elektora, w r. 1757 zapowiadała to samo carowa Elżbieta, w końcu 1758 wiązali się dla tegoż celu Ludwik XV i Maria Teresa. Obawiano się trochę konkurencji młodszych królewiczów, z których Ksawery skarbił sobie za kulisami poparcie Francji. Wszystkie te rachuby zapadły się wśród nierozegranej wojny. 15 III 1763 spotkali się królewiczostwo z Hohenzollernem w Morotzburgu, przy czym Maria Antonia próbowała wydobyć od zwycięskiego Prusaka jakąś »promesse« na rzecz męża, ale daremnie, bo Berlin wchodził już w porozumienie z Katarzyną II. To znów przez gen. Andrzeja Poniatowskiego zabiegano o życzliwość Czartoryskich, przyrzekając im wpływowe stanowisko w razie obioru elektorowicza.

W październiku zeszli do grobu August III (5) i Brühl (28). Nowy elektor przystąpił do czyszczenia administracji księstwa z kreatur brühlowskich. Na czele gabinetu pozostawił Karola Flemminga, który dotąd posłował w Wiedniu. Polecił też swą kandydaturę zarówno monarchom (m. in. Leszczyńskiemu) jak i polskim senatorom, lecz 17 XII padł ofiarą ospy. Przeżyli go synowie: Fryderyk August, Ksawery, Antoni i Maksymilian, oraz córki: Maria Amalia, wydana później za księcia Dwóch Mostów, i inna, która zmarła w panieństwie w r. 1820. Wdowa zajmie miejsce w naszej historii, jako protektorka konfederatów barskich.

 

Allg. Deutsche Biographie (Flathe); Engelhardt, Fr. Chr. Kurfürst v. Sachsen, 1828; Weber, Maria Antonia Walpurgis, 2 t., 1869; Lippert W., Kaiserin Maria Theresia u. Kurfürstin M. Antonia, Lipsk 1908; Konopczyński, Polska w dobie wojny siedmioletniej, t. 2, W. 1909–11; tenże, Mrok i świt, W., 1911; Boyé P., Stanislas Leszczyński et le troisième traité de Vienne, Paryż 1889, Politische Corresp. Friedr. des Grossen.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.