INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Biegański  

 
 
1726-02-01 - 1796
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Biegański Ignacy (1726–1796), jezuita, Wielkopolanin, ur. 1 II, do zakonu wstąpił 1740, po ukończeniu filozofji i teologji został wysłany do Paryża na specjalne studja matematyki i astronomji. Skończywszy dwuletnie studja, nie powrócił do kraju, ale w r. 1756, po śmierci o. Radomińskiego, został zamianowany spowiednikiem królowej Marji, żony Ludwika XV, i aż do kasaty przebywał na dworze. Pośrednio jednak pobyt jego w Paryżu był pożyteczny, otaczał bowiem opieką innych jezuitów polskich, przebywających na studjach, ułatwiał im stosunki, pośredniczył w nabywaniu książek i instrumentów, a przedewszystkiem razem z I. Trąbczyńskim i St. Łuskiną postarał się u króla Stanisława i królowej Marji o ufundowanie gabinetów astronomiczno-fizycznych dla kolegjów w Warszawie i Poznaniu. Losy B. po kasacie zakonu nie są znane. W czasie rewolucji francuskiej wrócił do kraju. Zmarł w r. 1796 w Chobienicach.

 

Archiwum Centralne T. J.: Pol. 46–47; Catalogi breves, Pol. 37; Catalogus primus a. 1770; Załęski, Jezuici III; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933; Enc. Jezuitów.

Ks. Stanisław Bednarski, T. J.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.