INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Biegański  

 
 
1726-02-01 - 1796
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Biegański Ignacy (1726–1796), jezuita, Wielkopolanin, ur. 1 II, do zakonu wstąpił 1740, po ukończeniu filozofji i teologji został wysłany do Paryża na specjalne studja matematyki i astronomji. Skończywszy dwuletnie studja, nie powrócił do kraju, ale w r. 1756, po śmierci o. Radomińskiego, został zamianowany spowiednikiem królowej Marji, żony Ludwika XV, i aż do kasaty przebywał na dworze. Pośrednio jednak pobyt jego w Paryżu był pożyteczny, otaczał bowiem opieką innych jezuitów polskich, przebywających na studjach, ułatwiał im stosunki, pośredniczył w nabywaniu książek i instrumentów, a przedewszystkiem razem z I. Trąbczyńskim i St. Łuskiną postarał się u króla Stanisława i królowej Marji o ufundowanie gabinetów astronomiczno-fizycznych dla kolegjów w Warszawie i Poznaniu. Losy B. po kasacie zakonu nie są znane. W czasie rewolucji francuskiej wrócił do kraju. Zmarł w r. 1796 w Chobienicach.

 

Archiwum Centralne T. J.: Pol. 46–47; Catalogi breves, Pol. 37; Catalogus primus a. 1770; Załęski, Jezuici III; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933; Enc. Jezuitów.

Ks. Stanisław Bednarski, T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Karpiński h. Korab

1741-10-04 - 1825-09-16
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Ankwicz

poł. XVIII w. - 1794-05-09
targowiczanin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.