INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Hryniewicz  

 
 
2. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hryniewicz Ignacy (2. poł. XVIII w.), pułkownik i generał ziemiański w powstaniu kościuszkowskim. Syn Adama, posła woj. witebskiego, i Rozalii z Grużewskich. W r. 1775 jako buńczuczny królewski wyznaczony był z sejmu komisarzem do rozsądzenia sprawy Woronieckich z Jakubowiczami. W r. 1783 otrzymał patent na majora. Dn. 10 V 1794 r. Deputacja Komisyjna Porządkowa Ziemi Liwskiej wybrała H-a, już jako pułkownika, generałem ziemiańskim ziemi liwskiej. Na tym stanowisku przez cały czas trwania powstania dowodził na odcinku frontu broniącego linii Bugu i Narwi przeciw armii pruskiej. Komenda jego składała się głównie z pospolitego ruszenia. W lipcu chwilowo został podporządkowany komendzie gen. Sierakowskiego. W sierpniu otrzymał polecenie obrony odcinka od Rejszewa do Nowego Dworu, a następnie został przeniesiony do Góry. We wrześniu osłaniał okolice Zegrza. Na skutek braku żywności oddział jego począł się rozchodzić; powiadomiony o tym Kościuszko nalegał, by H. za wszelką cenę pozostał na stanowisku. Po wystąpieniu gen. J. H. Dąbrowskiego w Wielkopolsce działalność komendy H-a, podobnie jak pozostałych dowódców na linii Narwi, ograniczała się do wiązania części sił pruskich i uniemożliwiania im uderzenia na Dąbrowskiego. Wraz z innymi generałami ziemiańskimi uległ H. Prusakom 31 X w Wiznie.

H. w r. 1820 był członkiem loży masońskiej Świątynia Izis, ale nie przejawiał żadnej działalności. Ożeniony był z Anną z Wolińskich, córką stolnika nurskiego Jana.

 

Enc. Wojsk., III 453; Boniecki; Uruski; – Dzwonkowski W., Wstęp, Akty powstania Kościuszki, Kr. 1918; Korzon, Wewnętrzne dzieje, VI; Małachowski-Łempicki, Wykaz pol. lóż wolnomularskich; Skałkowski A. M., Z dziejów insurekcji 1794, W. 1926 s. 97–8; – Rozkazy Kościuszki do generała Orłowskiego w r. 1794 skierowane, P. 1925; Z korespondencji Kościuszki urzędowej i prywatnej 1790–1817, Wyd. A. Skałkowski, Kórnik 1946; – AGAD: Militaria Jabłonny, Metryka Koronna, sygn. 415, poz. 1385.

Jerzy Kowecki

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.