INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Hryniewicz  

 
 
2. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hryniewicz Ignacy (2. poł. XVIII w.), pułkownik i generał ziemiański w powstaniu kościuszkowskim. Syn Adama, posła woj. witebskiego, i Rozalii z Grużewskich. W r. 1775 jako buńczuczny królewski wyznaczony był z sejmu komisarzem do rozsądzenia sprawy Woronieckich z Jakubowiczami. W r. 1783 otrzymał patent na majora. Dn. 10 V 1794 r. Deputacja Komisyjna Porządkowa Ziemi Liwskiej wybrała H-a, już jako pułkownika, generałem ziemiańskim ziemi liwskiej. Na tym stanowisku przez cały czas trwania powstania dowodził na odcinku frontu broniącego linii Bugu i Narwi przeciw armii pruskiej. Komenda jego składała się głównie z pospolitego ruszenia. W lipcu chwilowo został podporządkowany komendzie gen. Sierakowskiego. W sierpniu otrzymał polecenie obrony odcinka od Rejszewa do Nowego Dworu, a następnie został przeniesiony do Góry. We wrześniu osłaniał okolice Zegrza. Na skutek braku żywności oddział jego począł się rozchodzić; powiadomiony o tym Kościuszko nalegał, by H. za wszelką cenę pozostał na stanowisku. Po wystąpieniu gen. J. H. Dąbrowskiego w Wielkopolsce działalność komendy H-a, podobnie jak pozostałych dowódców na linii Narwi, ograniczała się do wiązania części sił pruskich i uniemożliwiania im uderzenia na Dąbrowskiego. Wraz z innymi generałami ziemiańskimi uległ H. Prusakom 31 X w Wiznie.

H. w r. 1820 był członkiem loży masońskiej Świątynia Izis, ale nie przejawiał żadnej działalności. Ożeniony był z Anną z Wolińskich, córką stolnika nurskiego Jana.

 

Enc. Wojsk., III 453; Boniecki; Uruski; – Dzwonkowski W., Wstęp, Akty powstania Kościuszki, Kr. 1918; Korzon, Wewnętrzne dzieje, VI; Małachowski-Łempicki, Wykaz pol. lóż wolnomularskich; Skałkowski A. M., Z dziejów insurekcji 1794, W. 1926 s. 97–8; – Rozkazy Kościuszki do generała Orłowskiego w r. 1794 skierowane, P. 1925; Z korespondencji Kościuszki urzędowej i prywatnej 1790–1817, Wyd. A. Skałkowski, Kórnik 1946; – AGAD: Militaria Jabłonny, Metryka Koronna, sygn. 415, poz. 1385.

Jerzy Kowecki

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Dwernicki

1779-03-19 - 1857-11-22
generał dywizji
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.