INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Kluczewski h. Ozdoba  

 
 
1. poł. XVIII - 2 poł. XVIII
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kluczewski Ignacy h. Ozdoba (2. poł. XVIII w.), podpułkownik wojsk kor., polski chargé d’affaires w Petersburgu. Był synem Jakuba. Pochodził z nieszlacheckiej rodziny parającej się służbą wojskową i o bliżej nie znanych powiązaniach zagranicznych. Nie wiemy, w jakim stosunku do K-ego jest zbiegły w czasie wojny siedmioletniej z rosyjskiej armii oficer Polentz vel Kluczewski, który w r. 1758 znalazł azyl w Gdańsku, a o wydanie którego zabiegali zarówno Rosjanie jak Prusacy, przy czym osobą jego interesowała się i dyplomacja austriacka. K. wraz z braćmi Józefem i Melchiorem otrzymał w r. 1766 szlachectwo od cesarza Józefa II (Uruski). Błędna jest informacja Bonieckiego, jakoby K. służył w regimencie dragońskim buławy polnej kor. (nastąpiło pomieszanie z Pawłem Kluszewskim). Na sejmie 1768 r., jako podpułkownik wojsk kor., otrzymał wraz z braćmi, Józefem i Melchiorem, polskie szlachectwo i herb Ozdoba. W literaturze genealogicznej określono K-ego jako «sekretarza królewskiego, posła i tłumacza przy dworach zagranicznych» (Uruski). Nie umiemy sprawdzić tej kariery poza jednym, lecz ważnym epizodem, jakim było sprawowanie nader odpowiedzialnego stanowiska chargé d’affaires w Petersburgu. Uwierzytelniony za pośrednictwem bawiącego wówczas w Rosji bratanka króla, księcia Stanisława, K. w okresie styczeń–luty 1776 r. zastępował urlopowanego A. Debolego i prowadził szyfrowaną korespondencję z Departamentem Interesów Cudzoziemskich. Informacje tyczące rodziny K-ego są rozbieżne. Wg Uruskiego, z małżeństwa z Anną Baudouin pozostawił synów Stanisława, Józefa i Antoniego; wg Bonieckiego, Ignacy miał syna Jana, ten zaś syna Ignacego, który pozostawił Józefa i Stanisława.

 

Boniecki; Uruski; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, Kr.–W. 1909 I 254, 464 (w indeksie strony pomylone); – Mémoires du roi Stanislas-Auguste Poniatowski, Leningrad 1924 II; Vol. leg., VII 802; – AGAD: Arch. Król. Pol. 62 k. 117–22 (korespondencja Departamentu z K-m); Arch. Państw. w Kr.: Arch. Podhoreckie, nr tymcz. 10 (akta regimentu dragonii tyczące Pawła Kluszewskiego).

Emanuel Rostworowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Chrzciciel Śniadecki

1756-08-29 - 1830-11-09
astronom
 

Kazimierz Wojniakowski

1771 lub 1772 - 20.01 lub 20.12.1812
malarz
 

Teofil Wolicki h. Nabram

1768-10-20 - 1829-12-21
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.