INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Konstanty Plater  

 
 
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Plater Józef Konstanty h. własnego (1758–ok. 1840), poseł żmudzki na Sejm Czteroletni, marszałek telszewski. Ur. 24 IV w Kraslawiu, był najmłodszym synem Wilhelma Jana, wojskiego inflanckiego, i Petroneli z Nagórskich, bratem Antoniego (zob.), z którym często bywa mylony. W r. 1779 był uczniem wileńskiego kolegium pijarów. Jako poseł żmudzki na sejm 1784 r. wszedł w skład sądów sejmowych na kadencję od 11 V 1785. Także jako poseł żmudzki podpisał 9 X 1788 akt konfederacji sejmowej. Dn. 8 III 1790 wyznaczono go do litewskiej komisji, która w ciągu trzech miesięcy miała zweryfikować dotychczasowe ustalenia dochodów z majątków, rozpatrzeć skargi, jakie w tej kwestii złożono przy okazji poboru podatku dziesiątego grosza i ustalić ostateczną wielkość, od której pobierane będą następne świadczenia tego rodzaju. P. podpisywał się wówczas jeszcze tytułem po ojcu – «wojskowicz inflancki». W czasie sejmowej dyskusji nad uniwersałem na sejmiki, w dn. 7 VI 1790 wypowiadał się przeciw przedłużeniu sejmu w starym składzie i stanowczo żądał nowych sejmików. Zapewne nie wrócił do Warszawy po listopadowych wyborach, bo 30 VIII 1791 pisał do króla z Szatejek, że po chorobie, która dotąd nie pozwalała mu uczestniczyć w obradach, zamierza na nie przybyć po 15 IX t. r. Obrany podkomorzym telszewskim (przed 21 VIII 1792), wskutek przewrotu targowickiego nie zdążył otrzymać nominacji na ten urząd. Dn. 21 VIII 1792 donosił Stanisławowi Augustowi, że za jego przykładem przystąpił do targowicy. W początkach 1793 r. król rozważał kandydaturę P-a do deputacji telszewskiej, zaś 21 XI 1793 obdarzył go Orderem Św. Stanisława. Wybrany w r. 1794 na marszałka telszewskiego, P. utrzymał się na tym stanowisku i po rozbiorach. W lutym 1797 wyznaczono go w Szawlach w skład delegacji powiatu telszewskiego na koronację Pawła I. Po wyborach w końcu kwietnia lub z początkiem maja t. r. wszedł jako marszałek w skład niższego sądu ziemskiego powiatu telszewskiego. W r. 1798 marszałkiem telszewskim był Jerzy Puttkamer, ale dwa lata później powtórnie obrano P-a. W r. 1802 uczestniczył on w sejmiku, który obierał członków sądu ziemskiego powiatu telszewskiego. Posiadał dobra Szatejki, Uzułmujża, Owile i Korciany. Zmarł w Szatejkach w lutym 1840, a może 1841, i tam został pochowany. P. rodziny nie założył.

 

Portret olejny w Muz. Narod. w W.; – Estreicher; Jocher A., Obraz bibliograficzno-historyczny literatury i nauk w Polsce, Wil. 1840 I 277 (1905); Konarski Sz., Platerowie. Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., IV; Kossakowski Sz., Monografie historyczno-genealogiczne, W. 1860 II; Uruski; Żychliński, III; Łoza, Kawalerowie; – Bieliński, Uniw. Wil., II; Kalinka W., Sejm Czteroletni, Lw. 1881–6 II 338; Żytkowicz L., Rządy Repnina na Litwie, Wil. 1938; – Herbarz szlachty Inflant polskich z 1778 roku, Oprac. Heymowski, Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., II; Vol. leg., IX 8–9, 49, 165; Wizbor-Bohdanowicz W., Szczegóły niektóre życia mojego, „Ateneum Wil.” R. 6: 1929 s. 247–8, 252; – AGAD: Arch. Król. Pol., 361 k. 96, Mater. geneal. W. Wielądka 45, tzw. Metryka Lit. VIII/13, Zbiór z Muz. Narod. 660; B. Czart.: 735, 929.

Zofia Zielińska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.