INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Sobolewski     

Ignacy Sobolewski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1999-2000 w XXXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sobolewski Ignacy (1845–1912), powstaniec 1863 r., Sybirak, kupiec. Ur. 26 V w Zakrzowie w Galicji. Był synem Ludwika, ekonoma w Zakrzowie i Wielowsi, i jego pierwszej żony Antoniny z Rybczyńskich (zm. 1850); po jej śmierci ojciec S-ego powtórnie ożenił się z Ludwiką z Małeckich, córką Franciszka, właściciela Nadbrzezia, i Wiktorii Chlebińskej, i także z nią miał potomstwo.

S. brał udział w powstaniu styczniowym, w bitwie pod Krzykawką (5 V 1863) został ciężko ranny (otrzymał osiem pchnięć bagnetem). Pod Igołomią dostał się do niewoli; zesłany został do Kaługi, gdzie przebywał trzy lata. W r. 1867 powrócił do kraju i przybył do Krakowa. Został uczniem w sklepie, następnie subiektem. Dn. 15 XII 1886 otworzył magazyn towarów bławatnych we własnej kamienicy (tzw. Szarfenbergerów, następnie w XVIII w. Jerzmanowskiej) przy ul. Grodzkiej 3. Był także właścicielem domu przy ul. Zacisze 6. Wzorowo prowadzony magazyn szybko stał się bardzo popularny w Krakowie. S. był członkiem Kongregacji Kupieckiej, a od r. 1898 wchodził w skład ośmioosobowej Rady Kongregacji, gdzie pełnił funkcje radcy. W l. 1899–1902 był prezesem Stow. Kupców i Młodzieży Handlowej, od r. 1904 członkiem honorowym. Od r. 1902 zasiadał w Tryb. Handlowym jako sędzia obywatelski (asesor) stanu kupieckiego. W r.n. został cenzorem w Powiatowej Kasie Oszczędności będącej filią Banku Krajowego, w komitecie działu wekslowego. W r. 1904 mianowano go radcą cesarskim. Był także w l. 1900–11 członkiem Tow. Tatrzańskiego. Zmarł 28 II 1912 w Krakowie, pochowany został w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim. Dn. 1 III odprawione zostało nabożeństwo żałobne w kościele św. Barbary, gdzie kupcy krakowscy mają obraz swojej patronki Matki Boskiej Kupieckiej.

Ożeniony z Feliksą z Jachimowskich (zm. 30 VIII 1863), S. miał synów: Feliksa i Mieczysława.

 

Grodziska-Ożóg K., Cmentarz Rakowicki w Krakowie, Kr. 1987; – Chmiel A., Domy krakowskie. Ulica Grodzka, Kr. 1954 cz. 1; Chołodecki, Księga Pamiątkowa; – Krakowska Księga Adresowa. Schematyzm krakowski na rok 1907, Kr. 1907; Spraw. z czynności Rady Kongregacji Kupieckiej 1898–1913; – „Czas” 1913 nr 97, 149; Kalendarz J. Czecha 1912 s. 80; „Kupiec Pol.” (Kr.) 1898–1912; „Pam. Tow. Tatrzańskiego”, 1900–11; – AP w Kr. Oddz. Miejski: AKK 10, 69; Paraf. rzymskokatol. w Tarnobrzegu-Wielowski: Liber VII Natorum pro Co [...] Zakrzów die 7 Novembris 1925, III lp. 12/1845 k. 21.

Halina Starostka-Chrzanowska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.