INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Grzywna  

 
 
2 poł. XV w. - 1531
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzywna Jakub (zm. 1531), lekarz i profesor Akad. Krak. Ur. w Krakowie, w rodzinie mieszczańskiej, syn kuśnierza, Wojciecha. W półr. letnim 1497 r. rozpoczął studia w Uniw. Krak., zdobywając tu ok. Nowego Roku 1504 tytuł magistra sztuk wyzwolonych. Bezpośrednio po promocji podjął wykłady na Wydziale Filozoficznym, najpierw jako docent bezpłatny, a po przyjęciu do fakultetu 5 X 1507 r. jako extraneus de facultate. Po dziewięcioletniej działalności wykładowej, w czerwcu 1512 r. opuścił G. Kraków (jeszcze przed feriami letnimi), udając się na studia lekarskie do Włoch, gdzie według starej, XVII-wiecznej tradycji, uzyskał w Padwie, w nie znanym bliżej czasie, stopień doktora medycyny. Dyplom swój nostryfikował wkrótce po powrocie do kraju, odbywając 15 XII 1517 r. responzję pro loco na Wydziale Lekarskim Akademii, lecz dopiero w rok później uiścił do skarbca uniwersyteckiego przepisaną opłatę promocyjną. Prawdopodobnie ok. r. 1520, po kilkuletniej praktyce w Krakowie, przeniósł się G. na stałe do Koszyc, objąwszy tam stanowisko fizyka miejskiego. Z tym tytułem zjawiał się tylko dorywczo w następnych latach (1521–8) w rodzinnym mieście, dla załatwienia spraw majątkowych obydwu swych żon, Małgorzaty, a po jej zgonie, Urszuli Wasserbrot. G. zmarł w Koszycach w jesieni 1531 r.

 

Acta rectoralia, I 2471; Album stud. Univ. Crac., II 141; Lachs J., Kronika lekarzy krakowskich do końca XVI w., „Arch. do Dziejów Liter.” T. 11: 1910 s. 105; Liber diligentiarum, 66 n.; Statuta nec non liber promotium, 138; Źródła biograficzno-bibliograficzne do dziejów medycyny w Polsce, Wyd. F. Giedroyć, W. 1911 s. 266; – B. Jag. Inc. 2272 (zapiski Leonarda Vitreatoris-Zasańskiego).

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.