INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kasper Leszczyński h. Wieniawa      Kasper Leszczyński, Podkomorzy Kaliski, portret ze "Zrdcadla..." Paprockiego, s.XXIXv.

Kasper Leszczyński h. Wieniawa  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Leszczyński Kasper h. Wieniawa (zm. ok. 1506), podkomorzy kaliski. Ur. przed połową XV w., był synem kaszt. przemęckiego Rafała (zob.), i zapewne jego żony Anny, bratem Rafała, marszałka nadwor. kor. (zob.). W r. 1457 był już najpewniej dworzaninem Kazimierza Jagiellończyka; w maju t. r. towarzyszył królowi w uroczystym wjeździe do odzyskanego Gdańska. W r. 1468 otrzymał intratne podkomorstwo kaliskie. Uczestniczył w tym czasie często w sejmach walnych, żywszego udziału w życiu publicznym, jak się wydaje, nie brał. Na terenie lokalnym w Wielkopolsce zasiadał często w sądach polubownych, także komisarskich; szczególnie bliskie stosunki utrzymywał ze star. generalnym wielkopolskim Mikołajem Kucieńskim (1484–93). W r. 1472 był właścicielem co najmniej 6 wsi w zachodniej Wielkopolsce: Tarchalina, Woliszewa, Drzeczkowa, Wolkowa, Piotrowic i Piegzina, których części skupywał jeszcze i w latach następnych. Nabył na wyderkaf Grodzisko pod Osieczną, a miał też Lasocice i Strzyżewice (części?) w ziemi wschowskiej. Ok. r. 1472 ożenił się z Zofią Oporowską (zm. po r. 1512) biorąc 1 000 fl. posagu.

W sierpniu 1501 r. był L. jednym z poręczycieli za podkanclerzego Macieja Drzewickiego, którego po śmierci króla Jana Olbrachta uwięziono pod zarzutem defraudacji. Po śmierci swego brata Rafała (1501) opiekował się jego małoletnim synem Rafałem, dziedziczył też po bracie starostwo radziejowskie na Kujawach, gdzie w r. 1502 uzyskał dodatkowe zapisy z tytułu pożyczek królowi. W r. 1504 uzyskał też zapisy na kujawskim Skulsku, połączone później z sumami na Radziejowie. Żył jeszcze 4 V 1506, zmarł zapewne niedługo potem. Pozostawił dwu synów: Jana, kaszt. brzesko-kujawskiego (zob.), i Rafała, bpa płockiego (zob.), oraz kilka córek.

 

Podob. zapewne na obrazie w kościele w Drzeczkowie (pow. Leszno), donator z rodziną (m. in. Kasper); – Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Fedorowicz, Dostojnicy i urzędnicy; Gąsiorowski A., Urzędnicy wielkopolscy 1385–1500. Spisy, P. 1968; – Cod. Pol., II; Długosz, Historia, V; Liber quitantiarum Alexandri regis ab a. 1502 ad 1506, W. 1897; Liber quitantiarum regis Casimiri ab a. 1484 ad 1488, W. 1897; Matricularum summ., I–IV; Rachunki królewskie z l. 1471–2 i 1476–8; Starod. Prawa Pol. Pomn., II nr 4534; – Arch. Państw. w P.: Poznań Grodz. 8 f. 10 v., Grodz. 9 f. 131, Grodz. 10 f. 1v., 143v., i saepe, Kościan Ziem. 15 s. 270, 272, 632, 18 f. 365, Konin Ziem. 5 f. 181 v., Wschowa Grodz. 1 f. 55v.

Antoni Gąsiorowski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.