INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub (Jakób) Bosgrave  

 
 
ok. 1547 - 1623-10-27
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bosgrave Jakób († 1623), jezuita, matematyk. Anglik, z szlacheckiej rodziny, ur. w 1553(9), studja humanistyczne odbywał w Lowanjum, poczem z kilku innymi młodymi Anglikami wstąpił w Rzymie do nowicjatu, gdzie zetknął się z św. Stanisławem Kostką, St. Warszewickim i innymi polskimi jezuitami. Po ukończeniu tamże studjów filozoficznych wysłany do Polski, uczył humaniorów i matematyki najpierw w Pułtusku, potem w Wilnie. Był pierwszym profesorem i organizatorem katedry matematyki na Akademji Wileńskiej. Sam wykładał matematykę, geometrję płaską i sferyczną. W r. 1580 wyjechał do Anglji dla podratowania zdrowia i podniesienia na duchu prześladowanych katolików. Przy lądowaniu rozpoznany jako jezuita, osadzony w więzieniu i oskarżony na podstawie przejętego przez wywiad angielski w Polsce listu biskupa H. Rozdrażewskiego, męczony torturami, został skazany na śmierć przez poćwiartowanie. Dzięki interwencji sfer katolickich – Stefan Batory wysłał list do królowej Elżbiety – zamieniono mu karę śmierci na wygnanie. Wrócił do Polski, gdzie przeszło 20 lat spędził na pełnieniu uczynków miłosierdzia, stale odwiedzał szpitale i przytułki, głosił chorym kazania po polsku, które zawsze w całości pisał i uczył się na pamięć, by przezwyciężyć trudności językowe. Życie prowadził bardzo surowe. Umarł w opinji świętobliwości w Kaliszu 27 X 1623.

 

Archiwum T. J.: Listy B-a w dziale Germ., t. 137, 155, 158, 164, 181; Pol. 80; Gall. 92; Opera Nostrorum 339; Nekrolog: Pol. 68, f. 201/2.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Henryk (de Valois)

1551-09-19 - 1589-08-02
król Polski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Herburt

XVI w. - ok. 1570
kasztelan bełski
 

Patrycy Andrzej Nidecki

1522-11-27 - 1587-01-02
humanista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.