INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub Ksawery Potocki      Jakub Ksawery Potocki, pokolorowana rycina.

Jakub Ksawery Potocki  

 
 
1863-01-26 - 1934-09-27
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Potocki Jakub Ksawery Aleksander (1863–1934), ziemianin, twórca fundacji do badań nad rakiem i gruźlicą. Ur. 26 I w Berlinie, był synem Stanisława (zm. 11 XII 1887) i Marii z Sapiehów (ur. 1836), miał siostrę Izabelę, żonę ordynata łańcuckiego Romana Potockiego. Po ukończeniu gimnazjum w Berlinie studiował prawo w l. 1885–8 w Dorpacie i rolnictwo w l. 1888–90 w Wyższej Szkole Rolniczej w Berlinie. P. przejął po ojcu rozległe latyfundium, w skład którego wchodziło 38 folwarków w pow. Brzeżany, dobra Helenów i Jaktorów w pow. Błonie, Miastków i Osieck w pow. Garwolin, Wysokie Litewskie i Telatycze w pow. Brześć nad Bugiem, Pratulin w pow. Biała Podlaska – później Bałabanówka w pow. Konstantynów (ogółem ok. 30 000 hektarów, w czym ponad 60% lasu), 16 pałaców i dworów, dwie kamienice w Paryżu, udziały w bankach i przedsiębiorstwach elektryfikacyjnych francuskich. Początkowo sam interesował się rozwojem swych majątków, przy czym okazał się hojnym testatorem na rzecz budowy kościołów, domów ludowych, szpitali, sierocińców, domów dla starców – zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców – wspierał także polskie towarzystwa charytatywne w Berlinie i Paryżu. W tym okresie przekazał też dla Ossolineum obrazy Jana Matejki: Unia lubelska i Wit Stwosz. W Helenowie założył dużą bibliotekę, w skład której weszły zakupione lub odziedziczone księgozbiory Kazimierza Stronczyńsskiego, Feliksa Bentkowskiego, Jana Wincentego Bandtkiego, Sapiehów z Wysokiego Litewskiego, Paców, Zofii Potockiej. Zawierała ona 2 700 starodruków, kolekcję literatury angielskiej, francuskiej, zbiory kartograficzne, rękopisy. Drugą taką bibliotekę posiadał w Bałabanówce na Ukrainie, która w r. 1918 została całkowicie zniszczona. Potem, trawiony przewlekłą chorobą, zlecił sprawy majątkowe nieuczciwym plenipotentom.

Gdy w r. 1932 wybudowano wreszcie w Warszawie Instytut Radowy, który powstanie swoje zawdzięczał inicjatywie Marii Skłodowskiej-Curie i ofiarowaniu przez nią radu, P. – już wtedy wdowiec i ostatni z brzeżańskiej linii Potockich – zapisał w r. 1934 cały swój majątek wartości 37 000 000 zł na fundację dla badań nad rakiem i gruźlicą, natomiast cenniejsze obrazy, gobeliny, rzeźby i meble wartości 800 000 zł na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie, a bibliotekę helenowską liczącą 12 000 tomów na rzecz Biblioteki Publicznej w Warszawie. Księgozbiór ten zrabowali w czasie drugiej wojny światowej Niemcy, ale odnaleziono go w Pruszkowie w całości i w r. 1945 przekazano z powrotem Bibliotece Publicznej w Warszawie. Wprawdzie faktyczne przejęcie fundacji przez rząd przeciągało się z powodu nieuczciwości plenipotentów przez dwa lata i stało się przedmiotem interpelacji w Sejmie, ostatecznie Min. Opieki Społecznej uregulował wszystkie sprawy; uporządkowana gospodarka fundacyjna przynosiła co roku coraz większe dochody, umożliwiające wyposażenie Instytutu Radowego w odpowiednią aparaturę, tworzenie filialnych ośrodków (szczególnie w Wilnie, którym kierował Kazimierz Pelczar), rozwój badań nad gruźlicą (Witold Orłowski), liczne stypendia specjalizacyjne dla lekarzy i uczonych, krajowe i zagraniczne. Z usposobienia skromny i unikający rozgłosu, przyjął P. jednak obywatelstwo honorowe Brzeżan, członkostwo honorowe stowarzyszenia «Opieka Polska» w Berlinie, a krótko przed śmiercią Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta. Zmarł 27 IX 1934 w Helenowie, pochowany został w kościele parafialnym w Brzeżanach.

W małżeństwie zawartym w r. 1899 z Teresą z Zamoyskich P. był bezdzietny.

 

Słown. Geogr., I (Brzeżany), II (Helenów, Jaktorów), VII (Osieck), IX (Pratulin), XII (Telatycze), XIV (Wysokie Litewskie); Słown. Pracowników Książki Pol., s. 709; Borkowski, Almanach, s. 756–7; Uruski; Żychliński, XIV 73, XXII 183; – Fischer A., Ofiarność Lwowa na cele naukowe, Lw. 1925 s. 14; Fundacja imienia Jakuba Potockiego w świetle aktów i dokumentów 1934–1937, W. 1938 (fot.); Najdus W., Szkice z historii Galicji, W. 1958 I–II; – Album Academicum der Kaiserlichen Universität Dorpat, Dorpat 1889 s. 840; – „Kur. Warsz.” 1934 nr z 28, 29, 30 IX; – Arch. uniwersytetu w Berlinie: Studienregister der Landwirtschaftlichen Hochschule zu Berlin.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.