INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Baltazar Freisslich  

 
 
ok. 1690 - 1764
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Feisslich Jan Baltazar Chrystian (ok. 1690–1764), muzyk i kompozytor gdański. Ur. z końcem w. XVII w Immelborn (koło Meiningen w Niemczech), kształcił się w grze na organach i w zasadach kompozycji muzycznej. W r. 1720 objął stanowisko kapelmistrza na dworze książęcym w Sondershausen. Do Gdańska przybył ok. r. 1729. W r. 1731 objął po bracie Maksymilianie urząd kapelmistrza kościoła Panny Marii. Tak w zakresie muzyki kościelnej, głównie utworów pasyjnych i kantat, jak i muzyki świeckiej odegrał F. dużą rolę w życiu kulturalnym Gdańska w. XVIII. Późniejsze jego religijne utwory muzyczne wykazują wpływy nowożytnej muzyki włoskiej. Kompozycje muzyczne F-a wiązały się często z obchodami rocznic historycznych pamiętnych dla Gdańska, jak trzechsetlecie zrzucenia jarzma krzyżackiego, stulecie pokoju oliwskiego, czy rocznic gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. Układał kantaty ku czci polskich królów Augusta II i III (na odsłonięcie pomnika Augusta III w Dworze Artusa w r. 1755, na śmierć Augusta II w r. 1733 oraz Augusta III w r. 1763). Bardzo liczne jego utwory pozostały w rękopisach, drukiem wydawał jedynie teksty słowne do swych kompozycji.

Zmarł w Gdańsku w r. 1764 pozostawiając kilkoro dzieci, z nich syn najstarszy Jan Wiguleusz był również muzykiem i członkiem orkiestry kościoła Panny Marii w Gdańsku.

 

Rkpsy muzyczne i drukowane teksty słowne kompozycji F-a w zbiorach Bibl. Miejskiej w Gdańsku; Rauschning H., Geschichte der Musik und Musikpflege in Danzig, Gdańsk 1931.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Maksymilian Teodor Freisslich

1673-02-06 - 1731-04-10 muzyk
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Karpiński h. Korab

1741-10-04 - 1825-09-16
poeta
 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.