INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maksymilian Teodor Freisslich  

 
 
1673-02-06 - 1731-04-10
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Freisslich Maksymilian Teodor (1673–1731), muzyk i kompozytor gdański. Ur. 7 II w Immelborn (koło Meiningen w Niemczech), kształcił się w muzyce (fuga i kontrapunkt) w Gdańsku u kapelmistrza Jana Medera. Po nim też objął w r. 1699 stanowisko kapelmistrza kościoła Panny Marii w Gdańsku. W czasie swej 32-letniej działalności na tym polu zaznaczył się wybitnie w muzyce gdańskiej, zwłaszcza kościelnej, jako kompozytor licznych utworów (głównie kantat) religijnych. Z jego kompozycji zachował się jednak jeden tylko utwór religijny Dixit z r. 1727. W r. 1708 wydał F. drukiem teksty do muzyki kościelnej (na poszczególne niedziele i święta) na cały rok kościelny. Skomponował też dramat muzyczny Pocieszona Sarmacja, wystawiony w gdańskim Gimnazjum Akademickim 12 VII 1708 z okazji mowy ucznia tegoż gimnazjum Jana Lupulow, oraz liczne kantaty i utwory okolicznościowe na uroczystości rodzinne gdańskich mieszczan, z których jednak zachowały się tylko teksty słowne. F. zmarł w Gdańsku 10 IV 1731, pozostawiając ośmioro dzieci.

 

Rkpsy Ms 969 i Ms Joh 133 oraz teksty słowne kompozycji F-a w zbiorach Bibl. Miejskiej w Gdańsku; Rauschning H., Geschichte der Musik und Musikpflege in Danzig, Gdańsk 1931.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan Baltazar Freisslich

ok. 1690 - 1764 muzyk
 
 
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.