INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Bielawski      Jan Bielawski (1889-1915), żołnierz POW - Czasopismo Niepodległość Tom XII Zeszyt 1(30) Warszawa 1935 - plik z Wikimedia Commons - fragment
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielawski Jan (1889–1915), robotnik, urodz. w ziemi radomskiej, uczestnik ruchu rewolucyjnego 1905 r., jako członek Org. Bojowej P. P. S. Pseudonim – Mikita. Aresztowany, uciekł z zesłania i powrócił do szeregów walczących. Po upadku rewolucji zmuszony do emigracji, pracował w fabrykach w Wiedniu i Bukareszcie, przyczem prowadził żywą agitację wśród robotników polskich. Jako wysłannik P. P. S. opozycji udał się w r. 1912 do Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie, pracując w fabryce, jednocześnie organizował robotników. Po wybuchu wojny w sierpniu 1914 r. tworzył pierwsze oddziały dąbrowiaków, zasilających legjony. Przydzielony do oddziału lotnego, przedarł się przez front na tyły armji rosyjskiej i w październiku 1914 zameldował się u komendanta P. O. W. w Warszawie – Żulińskiego. Na rozkaz jego wyszukiwał odpowiednich ludzi, z których zorganizował detaszowaną grupę I brygady – »oddział lotny wojsk polskich«. W ciągu dwu miesięcy przeprowadził cały szereg śmiałych akcyj destrukcyjno-wywiadowczych (ogłoszone w nielegalnem piśmie »Podchorąży« z r. 1915). Po reorganizacji oddziału lotnego został wysłany dla zorganizowania buntu w oddziałach Gorczyńskiego do Puław, gdzie zginął bez wieści. Według pogłosek został rozstrzelany.

 

Kalendarz Robotniczy 1920, 140; Wniosek Komisji Odznaczeniowej Krzyża Niepodległości (P. P. S.) nr 15/4.

 

Leon Wasilewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.